Αθήνα ΄90 – ΑΣΕΔ 6-6 στο πρώτο «el clasico» της χρονιάς

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, με πολλές συγκινήσεις, δυνατές μονομαχίες, συνεχές τρέξιμο, διακυμάνσεις στο σκορ, ένταση και 12 γκολ!, Αθήνα ΄90 και ΑΣΕ Δούκα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το τελικό 6-6 να σφραγίζει το πρώτο φετινό «el clasico» της Futsal Super League, όπως μας ενημερώνει η ιστοσελίδα των Εκπαιδευτηρίων.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα στον κόσμο που επέλεξε να περάσει το κυριακάτικο βράδυ του στο κλειστό γυμναστήριο της Πολιτείας για να δει το μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα στο σκορ με 2-0 (Γκρίτζαλης στο 2΄ και Παπαδόπουλος στο 3΄) για να ισοφαρίσουν άμεσα σε 2-2 οι φιλοξενούμενοι με τέρματα των Neutzling Ferreira και Gomes Medeiros στο 5΄ και 9΄, αντίστοιχα.

Η Αθήνα ΄90 ξέφυγε εκ νέου στο σκορ με 2 τέρματα (4-2 με τον Γκαϊφύλλια στο 12΄ και τον Ντάρλα στο 15΄) για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 4-3, έπειτα από όμορφη ενέργεια και γκολ του Neutzling Ferreira στο 15΄.

Στην επανάληψη, ο ΑΣΕΔ ισοφάρισε σε 4-4, με σκόρερ και πάλι τον Neutzling Ferreira, με την Αθήνα ΄90 να ανακτά το προβάδισμά της στο 24΄ (5-4) μετά από γκολ που σημείωσε ο Παπαδόπουλος.

Η τρίτη ισοπαλία του ματς (5-5) προέκυψε στο 27΄ μετά από τέρμα που σημείωσε ο Κονδυλάτος, ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-5 στο 28΄ (Παπαδόπουλος), λίγο πριν ο Neutzling Ferreira διαμορφώσει το τελικό 6-6 και χαρίσει στην ομάδα του Δούκα τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΑΣΕΔ θα μπορούσε να φύγει από το γήπεδο ακόμη και με τους 3 βαθμούς της νίκης αν δεν αστοχούσε σε δύο 10μετρες εκτελέσεις (πριν και μετά το 6-6) ενώ την κόκκινη κάρτα των διαιτητών είδε στο 30΄ ο Μπάμπης Σταυρακόπουλος για σπρώξιμο αντιπάλου, αφήνοντας τους «μπλε» με παίκτη λιγότερο για τα επόμενα δύο λεπτά.

Από τον αγώνα απουσίασε ο τιμωρημένος Ηλίας Κωνσταντίνου.

Αθήνα ’90 – ΑΣΕ Δούκα 6-6 (4-3 ημίχρονο)

ΑΣΕ Δούκα (Γιάννης Μοστριός): Ζυγουράκης, Σιούτης, Σταυρακόπουλος, Neutzling Ferreira, Gomes Medeiros, Μικέλης, Κονδυλάτος, Καραβίδας, Πομώνης, Κουβαράς, Μάλοβιτς, Αλιφέρης.