Ο ΙΕΚ Ξυνή Δικέας δυσκολεύει την ευρωπαϊκή πρόκριση για τον ΑΣΕ Δούκα

Ο ΑΣΕ Δούκα δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και στον 3ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη στον πρώτο αγώνα με αντίπαλο τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα, ηττήθηκε με 27-21, όπως μας ενημερώνει στην ιστοσελίδα του ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων.

Οι «μπλε», που παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Ζαμπούνη, Μυλωνά, Τόμπρο, Τζηρά και Ζιβούλοβιτς, χρειάζονται στον επαναληπτικό αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου, στο Δαΐς, νίκη με τουλάχιστον επτά γκολ για να σφραγίσουν το εισιτήριο της πρόκρισης στους «16» του θεσμού.

Στο παιχνίδι στη Νέα Ιωνία, το ξεκίνημα του Δούκα ήταν ιδανικό. Με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και κλείνοντας αμυντικά του διαδρόμους του αντιπάλου, οι παίκτες του Γιώργου Κρανάκη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12-10. Στην επανάληψη όμως ξέμειναν από δυνάμεις και ενέργεια με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν για τα καλά τον ρυθμός τους. Ο ΙΕΚ Ξυνή Δικέας αρχικά ισοφάρισε σε 15-15 και σταδιακά στη συνέχεια έχτισε μια διαφορά τερμάτων, η οποία τον οδήγησε στη νίκη και στο πρώτο βήμα.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 9-10, 10-12 (ημχ.), 13-12, 15-15, 19-17, 22-18, 25-19, 27-21

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Δικέας (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 1, Γκέρτσος, Μελετάκος, Παπαδάκης, Κανδύλας 3, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 4, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος 1, Χάλαρης 6, Κεδέρης 2.
ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 3, Μανουσέλης 3, Βελαώρας 2, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Πάνου, Μπάγιος 6, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Κυρκίτσος.

Διαιτητές: Μπαρίσας- Πετρούσις (Λιθουανία), Παρατηρητής: Μιχιταριάν (Αρμενία), Δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/3-4/4.

Η εβδομάδα που ξεκινά είναι «βαριά» για την ομάδα του Δούκα, καθώς την Τετάρτη (23/11, 19:00) έχει και τον αγώνα του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ.