Μεγάλο «διπλό» για τον Τυφώνα στο κλειστό του Γουδή

Νικηφόρα πέρασε από το κλειστό του Γουδή ο Τυφώνας επικρατώντας στην παράταση των Αμπελοκήπων με σκορ 81-85 (κ.δ. 73-73) για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε καλύτερα στον αγώνα και επικράτησε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-18, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα (37-32).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χαλανδρίου ανέκαμψαν και πήραν μικρό προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-55). Στην τελευταία περίοδο οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο και τελικώς έλυσαν τις… διαφορές τους στην παράταση, με την ομάδα του Ηρακλείου να δείχνει καθαρότερο μυαλό και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά το πολύτιμο «διπλό» το συγκρότημα των ΤαμπάκηΘέου ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με Φίλιππο και Κυψελιακό και σε απόσταση 2 βαθμών από την κορυφή.

Επόμενη αγωνιστική για τον Τυφώνα στις 8/12 στο κλειστό του Ηρακλείου απέναντι στην Α.Ε. Γκύζη Πολυγώνου.

Διαιτητές: Κοτσώνης, Δελδήμος

Δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 54-55, 73-73 (κ.δ.). 81-85 (α’ παρ.).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Πασχάλης): Ζαχαρόπουλος 8 (2), Αθανασόπουλος Δ. 2, Ζευγώλης 2, Ρέππας 5, Λαμπρόπουλος 4, Παραδεισάς 8, Μιχαλάκης, Φουρνόδαβλος 3 (1), Καραλής 18 (2), Ζιάγκας 24 (3), Γεωργούλιας 3, Τουλούπης, Αθανασόπουλος Α. 4.

ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης, Θέος): Χασαπόπουλος 6, Δρακόπουλος 13 (1), Παπαδημητρίου 7 (1), Χρυσανθίδης 11, Παπαντωνίου 21 (7), Ετζιάκα 13, Πρίφτης, Μαρκόπουλος, Γόντικας 14, Κούτρας.