Νίκη επί του ΑΟΚΧ και 3η θέση στην Α’ ΕΣΚΑ για την ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών ανέβηκε η ομάδα της Ν. Ιωνίας μετά τη νίκη της επί του ΑΟΚ Χαλανδρίου, με σκορ 73-67, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αντιθέτως, η ομάδα του Χαλανδρίου παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το συγκρότημα των Δαμιανίδη – Μπάκα ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα πρώτα δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και έφθασαν στην πολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (16/1) η ομάδα της Ν. Ιωνίας θα αντιμετωπίσει εκτός το Αιγάλεω, ενώ ο ΑΟΚ Χαλάνδρι θα υποδεχθεί τον Κρόνο Γέρακα.

Διαιτητές: Σκούτας, Μαλανδρής, Μακρής

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-41, 58-51, 73-67.

ΕΣΚΔ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Δαμιανίδης, Μπάκας): Παγώνης 12 (2), Καραθανασόπουλος 5 (1), Θάνος 12, Βεκρής 6 (1), Καλασούντας, Μαυρίδης 10, Ιγγλέζος 3, Λίτσιος 11, Δήμας, Στράγκας 2, Λαμπρόπουλος 4, Δεληγιάννης 8.

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Γιαννακάκης): Αθανασιάδης 8 (1), Βαλληνδράς 10 (2), Φρίμας 4 (1), Κονδύλης 9 (1), Λουγιάκης 8, Οικονομόπουλος, Ζένιου 2, Μορφονιός 8 (2), Αμπελάς 14, Ασπρούλιας 4, Νικολόπουλος, Ζούμης.