«Στραβοπάτημα» για τον Τυφώνα στη Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

«Στραβοπάτημα» για τον πρωτοπόρο Τυφώνα στη 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Η ομάδα των Βορείων γνώρισε βαριά ήττα στο κλειστό του Ηρακλείου από τον Καρέα, με σκορ 61-75 και νιώθει πλέον την «καυτή ανάσα» των Γαλατσίου και ΟΦΗ Ηρακλείου που τον ακολουθούν στον βαθμολογικό πίνακα με έναν βαθμό διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο διαφορά 12 πόντων, που στο τέλος του ημιχρόνου ανέβηκε στους 13 πόντους, για να εκτοξευθεί στο +18 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους στους 14 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (16/2) το συγκρότημα των ΤαμπάκηΓεωργογάλλα θ’ αντιμετωπίσει εκτός το Γαλάτσι, στο κρίσιμο ντέρμπι κορυφής.

Διαιτητές: Φραγκούλη, Δράκος

Δεκάλεπτα: 8-20, 21-34, 38-56, 61-75.

ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης, Γεωργογάλλας): Χασαπόπουλος 2, Δρακόπουλος 16 (2), Κούτρας, Χρυσανθίδης 2, Καυκής, Πετριανίδης 12 (1), Παπαδημητρίου 7, Παπαντωνίου 6 (2), Ετζιάκα 10, Πρίφτης 2, Γόντικας 4.

ΚΑΡΕΑΣ (Σούφλας, Πλούμης): Κοκοτσάκης Α. 4, Μανούρης 4, Μακρής 25 (3), Κοκοτσάκης Φ., Χατζημοράκης 9 (3), Κοκοτσάκης Σ. 2, Μπίκουλης 4, Κοντός, Περγαντής 14 (2), Καντέλης, Δημητρίου 2, Παπαγιαννόπουλος 11 (1).