Ισοπαλία 4-4 μεταξύ Ολυμπιακού Κυψέλης και ΑΕΜ και… έσπασαν καρδιές

«Χορταστικό» θέαμα, 8 οκτώ γκολ και μια απρόβλεπτη ισοπαλία με τον Ολυμπιακό Κυψέλης για την πρωτοπόρο Α.Ε. Μεταμόρφωσης στη 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ, που τουλάχιστον… επέστρεψε από το 4-1 του 77′.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η ομάδα των Βορείων «σκόρπισε» πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε να επιτύχει 4 ή 5 τέρματα. Αντί αυτού, στο 11′ δέχεται από τον Βασίλη Θανάση το 1-0, για να έρθει ο Aleksandro Hoxhaj να κάνει στο 33′ το 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο και η διαφαινόμενη ήττα της ΑΕΜ δείχνει να παίρνει διαστάσεις, καθώς το αυτογκόλ του Λάμπρου Κοκκινόπουλου στο 53′ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ωστόσο, η αντίδραση των φιλοξενούμενων είναι άμεση και στο 55′ ο Νικόλας Μαντατζής μειώνει σε 3-1. Ωστόσο, στο 67′ νέα ψυχρολουσία περιμένει την ομάδα των Βορείων, αφού ο Νίκος Κυσσανδράκης έρχεται να κάνει για τον Ολυμπιακό το 4-1.

Κάπου εκεί, όλοι πίστευαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, αλλά όχι και οι πρωταθλητές. Με ένα ξέσπασμα διαρκείας, η ΑΕΜ κατάφερε, με τον Βασίλη Νικολάου στο 77′ και άλλα δύο προσωπικά γκολ του Ν. Μαντατζή, στο 90′ και το 93′, να ισοφαρίσουν τον αγώνα και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι, μετά και από αυτή την αγωνιστική, η Μεταμόρφωση εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και μάλιστα αήττητη από τη 2η αγωνιστική.

Στον αγώνα με τον Ολυμπιακό η ΑΕΠ αγωνίστηκε με τους Ιωαννίδη, Λαζάρου, Λύγκο, Κοκκινόπουλο, Βανδώρο, Καμαρά, Βιδάκη, Δαφνά, Μπουτσικάρη, Μαντατζή, Νικολάου, ενώ έπαιξαν και οι Κίτσος, Σπανουδάκης και Χατζηωαννίδης.