Μία ακόμη εκτός έδρας νίκη του Φ.Ο. Τούφας στη Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Μία ακόμη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Φ.Ο. Τούφας, αυτή τη φορά επί του προτελευταίου της βαθμολογίας Χαραυγιακού, με σκορ 39-52, για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η ομάδα του Χαλανδρίου ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου και  και στο 5′ τραυματίστηκε ο Βόσικας (ο 5ος στη σειρά) σε μια προσπάθεια για μπάσιμο. Η ομάδα του Χαραυγιακού προσπαθούσε με όλους τους τρόπους (κυρίως με πολλές διαμαρτυρίες) να απειλήσει αλλά δεν μπορούσε (10-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλανδραίοι μπήκαν δυνατά, επέβαλαν τον ρυθμό τους, τελειώνοντας με σκορ 18-31.

Ακολούθησε ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο. Για 7′  η ομάδα της Τούφας δεν πέτυχε πόντο, δεχόμενη ένα 5-0. Στο σημείο αυτό δόθηκε επιθετικό φάουλ σε παίκτη του Χαραυγιακού (καθαρή φάση) και ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες και χειρονομίες από πλευράς γηπεδούχων προς τους διαιτητές, με αποτέλεσμα να αποβληθούν ο προπονητής και ένας παίκτης. Εκεί το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό κι από τις δύο πλευρές και ένα τρίποντο από τον Κουγιανό στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το σκορ σε 25-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσουν (33-39), αλλά σιγά σιγά φάνηκε η ανωτερότητα της ομάδας του Χαλανδρίου σε όλους τους τομείς, νικώντας σχετικά άνετα 39-52.

Με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με την ήττα του Εύνικου η Τούφα ακόμα πιο κοντά στον στόχο της χρονιάς (είναι στην 3η θέση, με 38 βαθμούς).

Την επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017) το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα υποδεχθεί στο «Ν. Πέρκιζας» τα Σπάτα.