Ήττα ΑΣΕ Δούκα από ΑΕΚ με 35-30 στην «αυλαία» του πρωταθλήματος Χάντμπολ

Ο ΑΣΕ Δούκα γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 35-30 στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήμαος, με τους «μπλε» να υποχωρούν πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 26 βαθμούς (όσους και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι τέταρτος, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς γκολ).

Το παιχνίδι έγινε σε δύο δόσεις, καθώς ξεκίνησε την Κυριακή (19/03) και ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (20/03), όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων.

Ο Δούκας, έχοντας το υπέρ του 4-8 (15:47), ξεκίνησε τη Δευτέρα για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ, ωστόσο, να τον αιφνιδιάζει και στο 24’ να ισοφαρίζει σε 12-12, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων (14-12).

Και στην επανάληψη, η αμυντική λειτουργία του Δούκα ήταν κακή, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, που συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο 44’ το +8 (24-16).

Οι «μπλε» βρήκαν λύσεις με τον Τζηρά και μείωσαν σε 25-20, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ (29-22, 33-26), υποχρεώνοντας τον ΑΣΕΔ στην ήττα με 35-30.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 4-7, 7-10, 12-12, 14-12 (ημίχρονο), 18-14, 21-16, 25-18, 29-22, 33-26, 35-30

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Νικολαΐδης Χ. 7, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Μακρυγιάννης, Νικολαΐδης Π. 9, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Αντωνιάδης, Πανταζής, Σταύρου, Άντρεγιτς 2, Μπαλάσκας, Φίλιππας, Αλικάκος 1.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης, Τόμπρος, Τζηράς 10, Ζαμπούνης 6, Μανουσέλης 1, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 6, Ντιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 5, Μυλωνάς.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας,

Δίλεπτα: 4 – 2,

Πέναλτι: 1/2 – 3/3