Με το «διπλό»… απέδρασε από τη Λάρισα το Ψυχικό

Με τη «βόμβα» των τριών πόντων του Παπανικολάου στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, το Ψυχικό «απέδρασε» νικηφόρα από το γήπεδο της Λάρισας, νικώντας την τοπική ομάδα με σκορ 69-71, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (29-21), τους παίκτες των Βορείων ν’ απαντούν στη δεύτερη περίοδο (38-42), τους Λαρισαίους να μπαίνουν εκ νέου μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο (58-51) και τελικώς η νίκη να γέρνει με τον τρόπου που αναφέρθηκε προηγουμένως υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μετά το πολύτιμο «διπλό» το συγκρότημα του Ρεμεντέλα βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 35 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 1 Απριλίου 2017) θα υποδεχθεί τους Μαχητές Δόξας Πεύκων.

Διαιτητές: Μπήτης, Συμεωνίδης, Σιμητόπουλος
Δεκάλεπτα: 29-21, 38-42, 58-51, 69-71

Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 9 (3), Σταμπουλής, Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγιώργης 12, Πολίτης 3 (1), Τσιλούλης 11 (2), Μαλτέσιος 2, Τσούτσος 13 (1), Θορστέινσον 12
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 12 (2), Αχής 4, Τσιότρας, Παπανικολάου 23 (3), Σακελλαρίου 5 (1), Βλάχος, Μουράτος 15 (2), Σμάλιαγκιτς 6, Σίνης, Τσιώκος