Εκτός έδρας νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Ηρακλή με 1-3 σετ

Με εκτός έδρας νίκη επί του Ηρακλή με 1-3 σετ (20-25, 18-25, 28-26, 17-25) ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Volley League «Πάμε στοίχημα» ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε δίκαια στη νίκη, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κηφισιά να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (0-4), στηριζόμενη στο δυνατό μπλοκ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνφ πήγε στο +5 (4-9). Διπλό μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Γιορντάνοφ έδωσε στην Κηφισιά «αέρα» εφτά πόντων 5-12. Ο Γιορνάνοφ με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 8-17.  Ο Ηρακλής μείωσε σε 19-23, όμως οι φιλοξενούμενοι  κατέκτησαν το πρώτο σετ με 20-25.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Με τον Θεοδόση Ηλία στο σερβίς προηγήθηκαν με 5-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επίθεση του Πούλκο μείωσαν σε 7-4. Η Κηφισιά με επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη πλησίασε στον πόντο 9-8.

Ο Ηλίας συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με άσο διαμόρφωσε το 12-9. Η Κηφισιά έτρεξε ένα σερί και πέρασε μπροστά με άσσο του Παπαγγελόπουλου 12-13. Δύο συνεχόμενοι άσοι από τον ακραίο της Κηφισιάς Νικήτα Εφραιμίδη έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 14-17. Με τον Μορούτη στο σερβίς η Κηφισιά πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων, αναγκάζοντάς τους σε πολλά λάθη. Το σκορ πήγε στο 16-23 και τελικά η Κηφισιά πήρε και το δεύτερο σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Ηρακλή ξεκίνησαν δυνατά και με επίθεση του Στεφανίδη προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Με έξυπνο πλασέ του Μούχια και άουτ επίθεση από τον Εφραιμίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε με 14-9. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Πούλκο και άουτ επίθεση από τον Κιόση η Κηφισιά πλησίασε στο σκορ 12-14. Με κόντρα επίθεση του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά έφερε στα ίσια το σετ 15-15.

Μπλοκ των Γάτση και Μούχλια πάνω στον Γιορντάνοφ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον Ηρακλή 17-20. Ο Ηρακλής έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 24-19, όμως η Κηφισιά με τον Νικολάκη στο σερβίς ισοφάρισε σε 24-24. Ο Στεφανίδης με επίθεση έδωσε νέο σετ μπολ στον Ηρακλή το οποίο «έσβησε» ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Με πόντους από τους Ριζόπουλο και Στεφανίδη ο Ηρακλής κατέκτησε το σετ με 26-28.

Η Κηφισιά στο τέταρτο σετ ξεκίνησε καλά και «έχτισε» ένα προβάδισμα τριών πόντων 7-10. Με έξυπνο πλασέ του Δημήτρη Νικολάκη η Κηφισιά πήγε στο +4 (10-14). Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά σε 13-19 στηριζόμενοι στην επίθεση. Η Κηφισιά σαφώς ανώτερη κατέκτησε το τέταρτο σετ με 17-25 και πήρε τη νίκη με 1-3.