Άλλη μια νίκη για τον Φ.Ο. Τούφας στη Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Ακόμη μία σημαντική νίκη για την ομάδα μας της Φ.Ο. Τούφας στον δρόμο για την άνοδο στη Β’ κατηγορία επετεύχθη στο «Ν. Πέρκιζας», αυτή τη φορά απέναντι στα Σπάτα, με σκορ 74-46, για την 22η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, που έδειχναν νευρικοί με κακές επιλογές στην άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλανδραίοι μπήκαν πιο δυνατά, ενώ παράλληλα χρησιμοποιήθηκε και ο Βόσικας που δεν ήταν 100% καλά σε σχέση με τον πρόσφατο τραυματισμό του και σε συνδυασμό με την ταχύτητα του Χαμηλού η ομάδα των Βορείων Προαστίων ισοφάρισε σε 26-26 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν παντού, να κλέβουν μπάλες και να βγάζουν πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ακυρώνοντας κάθε προσπάθεια αντίστασης των αντιπάλων και φθάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 60-36. Η συνέχεια ήταν εύκολη, με την Τούφα να κάνει συντήρηση δυνάμεων, φθάνοντας στην τελική νίκη με σκορ 74-46.

Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017) θα υποδεχθεί την Πολιτεία.

Δεκάλεπτα : 12-19,  37-28,  60-36,  74-46