Νίκη… κορυφής του ΟΦΗ Ηρακλείου επί της Ολυμπιάδας Παπάγου

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Ολυμπιάδα Παπάγου, την οποία νίκησε με σκορ 61-43, περνώντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 43 βαθμούς, μία αγωνιστική (25η) πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό στο παιχνίδι και στο δεκάλεπτο είχαν φύγει μπροστά με 9 πόντους (24-15), αλλά στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους (30-26). Ωστόσο, οι Ηρακλειώτες δεν τους επέτρεψαν να… προχωρήσουν παραπέρα, κρατώντας για τον εαυτό τους την πολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 27 Απριλίου 2017) το συγκρότημα των ΚοσμίδηΔριμάλα θ΄αντιμετωπίσει στο κλειστό του Ζηρινείου τον Γ.Σ. Κηφισιάς, ενώ εκείνο των ΣγουρίτσαΜπεζεριάνου θα υποδεχθεί στο κλειστό του Παπάγου τον Φίλιππο.

Διαιτητές: Τσολάκος, Αθανασόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-15, 30-26, 42-36, 61-43.

OΦHH (Κοσμίδης, Δριμάλας): Χασαπόπουλος 5 (1), Δρακόπουλος 3 (1), Ροΐδης 7 (1), Χωριανόπουλος, Δουβλίδης, Κουρής 4, Παπαδόπουλος 5 (1), Καραχάλιος 19, Καλαποθαράκος 2, Μπουζιάνης 9, Νικολαΐδης 7 (1), Σαπρανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 3, Παπακωνσταντινόπουλος, Βίτσος 10, Κοτσωλέτης 2, Ορφανίδης, Διόλατζης 4, Ανδρουλάκης 7, Μπακόπουλος Α. 7 (1), Ρουμπέας, Παλαιοκρασσάς, Κώτσης, Μόκκας 10.