Δύσκολη εκτός έδρας νίκη του Φ.Ο. Τούφας επί του Δία Χαϊδαρίου με 50-54

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Φ.Ο. Τούφας απέναντι σε μια πολύ μαχητική ομάδα όπως είναι ο Δίας Χαϊδαρίου με σκορ 50-54, για την 24η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, η ομάδα του Χαλανδρίου παρουσιάστηκε στο γήπεδο «με δύο πρόσωπα». Ένα πολύ κακό, αυτό του πρώτου ημιχρόνου και ένα πολύ αποφασιστικό, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Χαλανδραίοι ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι, χωρίς ρυθμό, με εκνευριστική αστοχία στις βολές, τέσσερα χαμένα λέι απ στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς συγκέντρωση. Επέμειναν πολύ στο μακρινό σουτ όπου ήταν πολύ άστοχοι, έχασαν σχεδόν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες μέσα στη ρακέτα και γενικά έδειχναν ήταν «αλλού».

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε μια άλλη ομάδα στο γήπεδο, πιο αποφασισμένη και συγκεντρωμένη. Έτσι, 3,5′ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκε 6 πόντους μπροστά (26-32), αλλά εκεί που όλα έδειχναν ότι έλεγχε το παιχνίδι δέχθηκε ένα σερί 16-3, που διαμόρφωσε το σκορ σε 42-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΦΟΤ πολύ ενέργεια, έλεγξε τα ριμπάουντ, έπαιξε πολύ καλή και πιεστική άμυνα, έβγαλε κρίσιμα σουτ, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-19, φθάνοντας στην τελική νίκη.

Με νίκη στο επόμενο παιχνίδι με τον Εύνικο (Παρασκευή 28 Απριλίου 2017) οι Χαλανδραίοι θα πανηγυρίσουν την άνοδο της ομάδας τους στη Β΄κατηγορία, μιας και βρίσκονται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 44 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 10-11,  23-19,  42-35,  50-54