Ήττα του Χολαργού από τον Εθνικό με σκορ 66-62

Πολέμησε σκληρά, αλλά τελικώς υπέκυψε στον Εθνικό ο Χολαργός, γνωρίζοντας την ήττα με σκο 66-62, για την 26η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Η ομάδα των Βορείων δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 10 πόντους διαφορά (20-10), αλλά στη συνέχεια ανέβασε απόδοση, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρεθεί μπροστά με ένα πόντο διαφορά (47-48). Ωστόσο, την τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις… λεπτομέρειες και πήραν τη νίκη.

Το συγκρότημα του Κουφού βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική (Τετάρτη 19 Απριλίου 2017) θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο Πανιώνιο.

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Στρέμπας-Καλογερόπουλος Φ.
Δεκάλεπτα: 20-10, 32-29, 47-48, 66-62.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 7 (1), Αντωνάκης 10 (1), Κόκκαλης 12 (1), Λάανε 14 (4), Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 9 (1), Μαχαίρας 14, Χάλαρης, Καζάκος, Δρόσος.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 7 (1), Μιλόσεβιτς, Μαράντος, Μποχωρίδης, Δάρμης, Καλλινικίδης 10 (2), Μοτσενίγος 7 (1), Κουτρούλιας 14 (1), Γκιζόγιαννης 11 (3), Κιαπέκος 4, Αποστολίδης 2, Τζακόπουλος 7 (1).