Ψυχάρα ο Χολαργός υπέταξε με 76-64 τον Πανιώνιο

Με… ψυχή ο Χολαργός αντιμετώπισε τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Πανιώνιο, νικώντας τον με σκορ 76-64, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών και «γκρεμίζοντάς» τον από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Έστω και χωρίς τους Μιλόσεβιτς, Πόπαντιτς και Τσιάκο, οι Βόρειοι εναλλάσσονταν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους, αλλά  με «μπαράζ» τριπόντων στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (71-61), «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Το συγκρότημα του Κουφού βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 41 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 22 Απριλίου 2017) θ’ αντιμετωπίσει εκτός το Ψυχικό.

Διαιτητές: Καλδίρης-Παπαθανασίου-Κάρδαρης
Δεκάλεπτα: 16-11, 31-35, 49-49, 76-64.

Χολαργός (Κουφός): Αγγελόπουλος 13, Μαράντος, Δαρμής, Τζακόπουλος 8 (2), Μποχωρίδης, Καλλινικίδης 14 (1), Μοτσενίγος 11, Κουτρούλιας 14 (1), Γκιζόγιαννης 9 (3), Κιαπέκος, Αποστολίδης 7 (1).
Πανιώνιος (Οικονόμου): Aλίχοντζιτς 4, Νοέας 12 (2), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 2, Μπάρλος 1, Σακελλαρίου 6 (2), Καρύδας 8 (1), Μίχαλος 5, Μπιλλής 4, Ματαλόν 13, Μελισσαράτος, Δημητριάδης 9 (1).