Ήττα με παράπονα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Πανιώνιο στην Α2

Βαριά ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Πανιώνιο, με σκορ 83-58, στην τελευταία αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, που στέλνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στα πλέι οφ με τον Φάρο Κερατσινίου (10/5), με πλεονέκτημα έδρας.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησίας, ενώ καταγγέλλουν ότι χτυπήθηκε μέλος της αποστολής τους. Ειδικότερα, σε σχετική ανάρτηση στον λογαριασμό του συλλόγου στο facebook αναφέρονται τα εξής:

«Μέλος της αποστολής του Α.Σ.Ε. Δούκα χτυπήθηκε την ώρα που η ομάδα αποχωρούσε για τα αποδυτήρια και αφού είχαν συμπληρωθεί 20 λεπτά αγώνα. Οι διαιτητές το γνώριζαν, αλλά συνέχισαν το παιχνίδι. Αντικείμενα εκτοξευόντουσαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Οι διακοπές συνεχόμενες. Χαρτάκια και κορδέλες έπεφταν “βροχή” αλλά οι καθαρίστριες του γηπέδου φρόντιζαν μόνο την μία πλευρά του παρκέ. Η ήττα από τον Πανιώνιο (83-58) έμοιαζε ως φυσικό επακόλουθο. Έτσι, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής περιόδου και στα playoffs θα αντιμετωπίσει, με πλεονέκτημα έδρας, τον Φάρο Κερατσινίου (10/5)».

Στο αγωνιστικό μέρος από το ημίχρονο η κατάσταση που είχε διαμορφωθεί για το συγκρότημα του Τζήμα ήταν ήδη δυσμενής, με την ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά (46-29). Στο δεύτερο μέρος η «ψαλίδα» στο σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο, φθάνοντας ακόμη και τους 32 πόντους, για να διαμορφωθεί τελικώς στους 25 πόντους (83-58).

Διαιτητές: Σχινάς-Σώμος-Ανδρικόπουλος

Δεκάλεπτα: 23-15, 46-29, 67-40, 83-58

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 19, Νοέας 2, Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 12 (1), Κάπρης, Σακελλαρίου 8 (2), Μπάρλος 5, Μίχαλος 8, Μπιλλής, Ματαλών 13, Μελισσαράτος, Δημητριάδης 16 (2)
Δούκας (Τζήμας): Παπαμακάριος 2, Καυκής 4 (1), Μιλεντίγεβιτς, Κουκάς 14 (4), Κυρίτσης 13, Ράπτης, Καραμπάτσος 2, Κανονίδης 6, Κομποδιέτας 3 (1), Τζιάλλας 2, Μολφέτας 2, Ρούμπιο 10