Νίκη του Αμαρουσίου επί του Μανδραϊκού και μια… ανάσα από την άνοδο στην Α2

Αν και δυσκολεύτηκε να καταβάλει την αντίσταση του Μανδραϊκού, τελικώς το Μαρούσι πήρε τη μεγάλη νίκη, με σκορ 69-63, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος). Μια νίκη που, εκτός εντυπωσιακού απροόπτου, φέρνει το Μαρούσι μια… ανάσα από την Α2 μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «φρενιασμένα» και προηγήθηκα στο δεκάλεπτο με 20-9, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 3-18 πέρασαν μπροστά με 4 πόντους διαφορά. Ο Μανδραϊκός προηγήθηκε και στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαρουσιώτες έβαλαν 30 πόντους και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 14 Μαΐου 2017) το συγκρότημα του Κεραμιδά θα υποδεχθεί το πρωτοπόρο Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 20-9, 23-27, 39-42, 69-63
Διαιτητές: Μηλατίδης-Τσολάκος

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 8 (1), Ξύδας 6 (1), Χρονόπουλος 20 (6), Μπαλάφας 8 (2), Κανελλης 2, Στούκας 3, Σολωμός 9, Σουρλής 13 (1), Παπαγεωργόπουλος 4.
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 10 (1), Κωτσόπουλος 2, Λιτόπουλος 10, Κούρτης 1, Παπαπέτρος, Γεωργοπαπαδάκος 12, Μουστόπουλος 4, Βαφιάς 5 (1), Ψυλέας 18 (3).