Δυο νίκες «κυνηγά» ο ΑΣΕ Δούκα απέναντι στο ΙΕΚ Ξυνή στο χάντμπολ

Αν και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, ο ΑΣΕ Δούκα δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 στη σειρά των τελικών, γνωρίζοντας την ήττα με 27-26 απο τον ΙΕΚ Ξυνή, στον δεύτερο αγώνα που φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη για να παραμείνει «ζωντανό» στο κυνήγι της κατάκτησης του πρωταθλήματος χάντμπολ χρειάζεται νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια μέσα στο Δαΐς. Από την άλλη, τον ΙΕΚ Ξυνή, που πήρε και το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα, τον χωρίζει μια μόλις νίκη από τον τίτλο (ο πρωταθλητής κρίνεται στις 3 νίκες).

Ο δεύτερος τελικός ήταν συναρπαστικός, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, με εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Ο Δούκας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 4 γκολ (15-11, 27ο λεπτό) κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 16-14.

Στην επανάληψη, ο ΑΣΕΔ πίεσε στην άμυνα και με τους Νταρσουλάντ και Τζηρά βρήκε λύσεις στην επίθεση και στο 41ο λεπτό προηγήθηκε με 20-21 και 24-25 στο 53ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχισε στην ομάδα του Γιώργου Κρανάκη, η οποία δεν κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 27-26.

Η σειρά των τελικών μεταφέρεται πλέον στο ΑΘλητικό Κέντρο Δαΐς όπου ο ΑΣΕ Δούκα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο την έδρα του για να μπορέσει να μειώσει σε 2-1.

Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί για το προσεχές Σάββατο (27/05) στις 14.00 και καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ2.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-6, 9-8, 13-10, 16-14 (ημχ.), 18-17, 19-19, 21-21, 23-23, 25-25, 27-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Αλβανός 11, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 2.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τόμπρος 1, Τζηράς 7, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης, Ντιντερέγγερ, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 5/5-3/5