Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2017

«Σάρωσαν» τα μετάλλια στον Βόλο τα «Δελφίνια» του Κολλεγίου Ντερή

0
104 Προβολές

Δεν σταματούν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους και τις καταπληκτικές εμφανίσεις τους τα «Δελφίνια» της αγωνιστικής ομάδας του Α.Σ. Κολλεγίου Ντερή.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της ομάδας Παμπαίδων και Παγκορασίδων (13-14 ετών) η οποία, για μία ακόμα φορά, «έκλεψε την παράσταση» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξήχθη στον Βόλο από τις 6 έως και τις 9 Ιουλίου, με τη συμμετοχή περίπου 1.000 κολυμβητών, από περισσότερους από 130 συλλόγους απ’ όλη την Ελλάδα.

Οι νεαροί κολυμβητές του συλλόγου, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του, κατέκτησαν 15 χρυσά, 4 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στη γενική βαθμολογία και την 2η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδων Α’-Β’.

Εκπληκτική ήταν και η εμφάνιση των μοναδικών αγοριών της ομάδας και υποτρόφων του Pierce Στάμου Κων/νου και Τσαλιαγκού Δημήτρη, οι οποίοι πέτυχαν το απόλυτο, με 6 χρυσά μετάλλια σε 6 αγωνίσματα στα οποία συμμετείχαν.

Τα μετάλλια κατέκτησαν οι:

  • Στάμου Κων/νος 3 χρυσά (100μ.-200μ.-400μ. ελεύθερο Παμπαίδων Α’).
  • Τσαλιαγκός Δημήτρης 3 χρυσά (100μ.-200μ. πρόσθιο-200μ. μικτή Παμαίδων Β’).
  • Γεωργοπούλου Ιωάννα 3 χρυσά (50μ.-100μ.-200μ. ύπτιο Παγκορασίδων Α’).
  • Σιγανού Ζωή 2 χρυσά (100μ.-200 μ. πρόσθιο) 1 ασημένιο (50μ. πρόσθιο Παγκορασίδων Α’).
  • Καπρίνη Δανάη 1 χρυσό (200μ. Μικτή) 1 ασημένιο (100μ. Πρόσθιο Παγκορασίδων Α’).
  • Μητσάκου Χρύσα 2 ασημένια (200-400 Ελεύθερο Παγκορασίδων Α’).
  • Σκυταλοδρομία Παγκρασίδων Α’ 3 χρυσά 4Χ100 ελεύθερο (Μητσάκου Χρύσα-Καπρίνη Δανάη-Σιγανού Ζωή-Γεωργοπούλου Ιωάννα) 4×200 ελεύθερο (Γεωργοπούλου Ιωάννα-Καπρίνη Δανάη-Εφραίμογλου Αναστασία-Μητσάκου Χρύσα) & 4×100 Μικτή (Γεωργοπούλου Ιωάννα-Σιγανού Ζωή-Μητσάκου Χρύσα-Καπρίνη Δανάη).
  • Σκυταλοδρομία Παγκορασίδων Β’ 4×200 Ελεύθερο χάλκινο μετάλλιο (Κουρή Μαυροφόρου Λήδα-Παπανδρέα Έφη-Λιβιεράτου Ειρήνη-Μανάκου Βασιλική).

Εκτός από τα μετάλλια η ομάδα είχε ακόμα την είσοδο σε τελικούς από τις:

  • Μανάκου Βασιλική (4η θέση 100-200 πρόσθιο και 5η θέση 100 ύπτιο Παγκορασίδων β’).
  • Κουρή Μαυροφόρου Λήδα (4η θέση 400-800 ελεύθερο Παγκορασίδων β’).
  • Καπρίνη Δανάη (4η θέση 50 Πεταλούδα Παγκορασίδων Α’).
  • Μητσάκου Χρύσα (4η θέση 100 ελεύθερο Παγκορασίδων Α’).

 

Αφήστε ένα σχόλιο

Scroll Up