ΑΣΕΔ χάντμπολ: Δύο ήττες από Βοϊβοντίνα και «αντίο» στην Ευρώπη για φέτος

Με δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια ο ΑΣΕ Δούκα αποχαιρέτησε το κύπελλο EHF. Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα στο δεύτερο παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Σερβίας Βοϊβοντίνα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 26-24 και σε συνδυασμό με την ήττα του πρώτου αγώνα (33-13) είπε «αντίο» στην Ευρώπη για τη σεζόν 2017-2018 και πλέον κάνει στροφή στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στο παιχνίδι της Κυριακής, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, ο Γιώργος Τόμπρος και οι συμπαίκτες έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, όμως λύγισαν στο φινάλε. Στο πρώτο ημίχρονο οι «μπλε» μπλόκαραν επιθετικά τους παίκτες της Βοϊβοντίνα. Με πολύ καλή άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 10-16.

Στην επανάληψη οι Σέρβοι «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 και ισοφάρισαν στο 38′ (16-16). Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (20-21 στο 45′, 24-23 στο 53′). Στα τελευταία λεπτά η Βοϊβοντίνα κατάφερε να προηγηθεί υποχρεώνοντας τελικά τον ΑΣΕΔ στην ήττα με 26-24.

Βοϊβοντίνα – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 26-24

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 4-6, 4-10, 5-13, 8-14, 10-16 (ημίχρονο), 13-16, 18-18, 20-21, 22-22, 24-24, 26-24.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μπραουδάκης, Αραπακόπουλος 2, Παπαπούλιος 2, Ζιβούλοβιτς 4, Νταρσουλάντ 3, Κεδέρης 6, Τόμπρος, Ντούνης 5, Μωραϊτης, Κολλύρης, Μπάρμπας, Ζαφειράκης, Γκέρτσος 2, Αποστολίδης.

Βοϊβοντίνα(Ρούντιτς): Μίλιτς, Στογιανοβιτς, Γκαγκαλζ 2, Οστογιτς 2, Πέροβιτς, Ζέλιτς, Ναντόβεζα 3, Γιοβάνοβιτς 7, Βούτσκοβιτς 3, Ράτκοβιτς 2, Τρίφκοβιτς 3, Στάνκοβιτς 2, Μπογιανιτς, Γκροζντανιτς 2, Ράντοβιτς.

Δίλεπτα: 3/2, Πέναλτι: 2/2, 4/6.

Ήττα και στην πρεμιέρα του Σαββάτου

Στο παιχνίδι του Σαββάτου, η σέρβικη ομάδα επέβαλλε από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό της και έφτασε δίχως να δυσκολευτεί στην επικράτηση με 33-13.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – Βοϊβοντίνα: 13-33

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-6, 2-9, 4-10, 5-13(ημίχρονο), 6-16, 8-20, 8-23, 9-26, 11-29, 13-33.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μπραουδάκης, Αραπακόπουλος 1, Παπαπούλιος 1, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 1, Κεδέρης 5, Τόμπρος, Ντούνης, Μωραϊτης 1, Κολλύρης, Μπάρμπας, Ζαφειράκης 1, Γκέρτσος, Αποστολίδης.

Βοϊβοντίνα(Ρούντιτς): Στογιανοβιτς 4, Γκαγκαλζ 5, Οστογιτς 1, Πέροβιτς, Ζέλιτς, Ναντόβεζα 3, Γιοβάνοβιτς 2, Βούτσκοβιτς 2, Ράτκοβιτς, Τρίφκοβιτς 2, Στάνκοβιτς 3, Μπογιανιτς, Γκροζντανιτς 5, Ράντοβιτς 6.

Δίλεπτα: 3/4 Πέναλτι: 2/4, 2/2.

Κ. Μπούνας: Επιστρέφουμε πιο ώριμοι και έτοιμοι να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας

Ο προπονητής του Δούκα, Κωστής Μπούνας, μετά την ολοκλήρωση των δύο αναμετρήσεων με τη Βοϊβοντίνα έκανε το ευρωπαϊκό «ταμείο» της ομάδας του, σχολιάζοντας:

«Ξεκινώντας τη διαδικασία των δύο πολύ δύσκολων ευρωπαϊκών παιχνιδιών είχαμε συμφωνήσει με τους παίκτες μου ότι ο στόχος μας θα ήταν να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε σε συγκεκριμένα στοιχεία του παιχνιδιού μας σε σχέση με τα φιλικά που είχαμε δώσει ως τότε στην Ελλάδα. Στο πρώτο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι μπήκαμε πολύ ώριμα στον αγώνα, κάποια εύκολα λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στη Βοϊβοντίνα να βγάλει αιφνιδιασμούς και να πετύχει εύκολα γκολ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να προσαρμοστούμε στον ρυθμό των Σέρβων και να επανέλθουμε στο παιχνίδι.

»Γνωρίζαμε ότι η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι μεγάλη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο τελικό σκορ του πρώτου αγώνα.

»Στο δεύτερο παιχνίδι παίξαμε πολύ πιο συγκεντρωμένα και κατά διαστήματα αρκετά ποιοτικά και στοχευμένα. Στατιστικά βελτιώσαμε αισθητά όλους τους επιμέρους τομείς του παιχνιδιού μας και το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο που έχουμε παίξει ως τώρα σε όλα τα φιλικά μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την αντίδραση των Σέρβων, καταφέραμε να μην καταρρεύσουμε αλλά να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι και στο τέλος, από μια άτυχη στιγμή, χάσαμε τη νίκη.

«Συνολικά θα έλεγα ότι γυρνάμε από τα δύο αυτά παιχνίδια πιο έμπειροι και έτοιμοι να βελτιώσουμε περαιτέρω τις αδυναμίες μας και να περιορίσουμε τα κενά διαστήματα του παιχνιδιού μας. Τέτοιου είδους παιχνίδια μας δείχνουν ξεκάθαρα τη διαφορά στην ταχύτητα του transition, που κατά τη γνώμη μου είναι το βασικό στοιχείο που λείπει από το ελληνικό πρωτάθλημα».