Ξεκίνημα με νίκες για Γ.Σ. Κηφισιάς και Ολυμπιάδα Παπάγου στη Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Άρχισε το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών και από τις ομάδες του Βορείου Τομέα με το… δεξί ξεκίνησαν ο Γ.Σ. Κηφισιάς και η Ολυμπιάδα Παπάγου, σε αντίθεση με τον Φ.Ο. Τούφας και τον ΓΑΟ Κουκουβαούνων που ηττήθηκαν στην πρεμιέρα.

Παιανία – Φ.Ο. Τούφας 54-52

Πρεμιέρα με ήττα για την ομάδα του Χαλανδρίου. Κακό σε γενικές γραμμές παιχνίδι, με νευρικές και άστοχες τις δύο ομάδες, όπως σχολιάζει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στον ιστότοπό της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ, ενώ όσες φορές δοκίμασαν παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα ήταν τις περισσότερες φορές επιτυχημένο (σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο), ενώ μεγάλη αστοχία παρατηρήθηκε και στις βολές. Επίσης, οι Χαλανδραίοι αποδείχθηκαν πολύ κακοί και στα αμυντικά ριμπάουντ.

Το παιχνίδι πήγαινε σχεδόν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος, ενώ 12” πριν το τέλος το σκορ ήταν 52-52. Η Τούφα επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση και να παίξει καθαρή άμυνα κι έτσι, 3” πριν το τέλος δέχτηκε ένα -ομολογουμένως πολύ ωραίο- καλάθι πάνω σε άμυνα, που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την Πέμπτη 12/10 η ομάδα του Χαλανδρίου θα υποδεχθεί στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» τον Γ.Σ. Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Φραγκούλη, Μακρής

Δεκάλεπτα: 7-11, 24-24, 34-38, 54-52.

ΠΑΙΑΝΙΑ (Μπράμος): Στάμου 2, Σκανδάλης 9, Μίχας 6, Θεοδωρακόπουλος, Δανατζής, Μιμάνι 6, Δεδούσης 12 (1), Χύτας, Σιδέρης, Μίχας, Αγγελής, Σιδέρης, Τσόκας, Τσίγκανος 19 (2).

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Σπηλιωτόπουλος): Κοντογιάννης, Πιαλόγλου, Κουγιανός 11 (2), Χαμηλός 11, Καζαντζιάν 11 (3), Κατσίκερος, Κατσουλάρης, Λυράκης, Ζερβολέας, Βόσικας 6, Πολίτης 13, Φύτρος.

ΓΑΟΚ – Αίολος 58- 71

Η ομάδα της Μεταμόρφωσης μπήκε καλά στο παιχνίδι απέναντι στον Αίολο Ταύρου, παίρνοντας κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους διαφορά (22-12). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο έχασε τη συγκέντρωσή της και βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (34-38). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και, με ένα επιμέρους 9-19, έφθασαν εύκολα στην τελική νίκη.

Για την επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 12/10) ο ΓΑΟΚ θα πάει στο Γαλάτσι, όπου θ’ αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Κομιανός

Δεκάλεπτα: 22-12, 34-38, 49-52, 58-71.

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ (Καναρέλης, Μπαζιάνας): Λοΐζος 5, Χασαπόπουλος, Καραΐσκος, Τσιαπατώρης, Μαζιάνης 16, Δρυμαλίτης 4, Αγγελόπουλος, Κούτρας 2, Κονταρίνης 2, Τσιάτουλας 17, Τσενές 8, Παπαγγελάκης 4.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΥ (Τσίρος): Σκούρος 3, Ραδίτσας 25 (3), Σταμέλος 2, Μαμουνής 10 (1), Χίνης 3 (1), Δάφνης, Καντιώτης 2, Παντελής 7 (1), Χουσεΐν 9 (1), Θεοδώρου 2, Κωστόπουλος, Κουντούρης 8.

Γ.Σ. Κηφισιάς – Πολυνίκης 77-73

Αγχωτική νίκη για τον Γ.Σ. Κηφισιάς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να βρίσκεται πίσω στο σκορ μέχρι και το τέλος της δευτέρας περιόδου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Κηφισιώτες» ανέκτησαν έδαφος, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, διατηρώντας την αγωνία για την εξέλιξη του παιχνιδιού μέχρι την τελευταία κόρνα.

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα της Κηφισιάς θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του «Ν. Πέρκιζας» (Πέμπτη 12/10) απέναντι στον Φ.Ο. Τούφας.

Διαιτητές: Αντωνίου, Μελισσάρης

Δεκάλεπτα: 15-22, 36-37, 54-50, 77-73.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλάλης Ν.): Τριποδάκης Π. 12, Μπαζίνης, Ζιώγας, Πολυδώρου 3, Βογιατζόγλου, Λαμπρόπουλος 17 (3), Πολύζος 10 (1), Τριποδάκης Φ. 13 (2), Παναγιώτου 12, Σελίτας 8, Μπιλάλης Κ. 2, Τσολακόπουλος.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (Στρατικόπουλος): Πατάτας 17 (4), Μόρφος 2, Βερβίτας 2, Μένος 4, Κοντούλης 10, Δουρουντούς 15 (1), Παπαδόπουλος, Χιώτης 10 (1), Κώνστας 7, Βαμβακίδης 6 (1).

Νικηφόρος – Ολυμπιάδα Παπάγου 59-62

Στην τελευταία περίοδο η Ολυμπιάδα Παπάγου κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη από τον Νικηφόρο, στο κλειστό της Αγίας Βαρβάρας. Η ομάδα των Βορείων βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχει έδειξε… χαρακτήρα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 12/10) η Ολυμπιάδα θα υποδεχθεί στο κλειστό του Παπάγου τα Γλυκά Νερά.

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης, Αυγερινός

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-27, 45-43, 59-62.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Γρυλλιωνάκης, Χατζηιωάννου): Κρητικός 5 (1), Μιχαηλίδης 9 (1), Γεργεριτάκης 16, Ευαγγελάτος 4, Μαράτος, Οικονόμου Α. 12 (2), Παπαναγόπουλος 5 (1), Κούρτζας 4, Βαρνάβας 4, Καππής, Μπούτσικος, Μπουρβάνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 3, Ματζούνης 16 (4), Ρουμπέας 14 (3), Λημνιός 3, Καραγεώργος, Κοτσολέτης, Ανδρουλάκης 8, Βλάχος 2, Οικονόμου Ζ. 12, Διόλατζης, Τηλιόπουλος, Μπακόπουλος Α. 4.