A2: Νίκες στην πρεμιέρα για Μαρούσι, Ψυχικό, Χολαργό – «Διπλό» Παπάγου στο «Δαΐς»

Πρεμιέρα με το… δεξί στην Α2 Ανδρών για το Μαρούσι, το Ψυχικό και το Χολαργό. Μεγάλο «διπλό» του Παπάγου απέναντι στον Δούκα, στο κλειστό του «Δαΐς», κόντρα στη ροή του αγώνα.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 84-68

Με εκπληκτική άμυνα και φοβερό πάθος στην επίθεση η ομάδα του Αμαρουσίου πήρε μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Αρκαδικό με 84-68.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντισταθούν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού από εκεί και πέρα η ομάδα του Κεραμιδά «πάτησε γκάζι» κι έφθασε εύκολα στη νίκη.

Επόμενος, εκτός έδρας, αγώνας για την ομάδα των Βορείων Προαστίων το Σάββατο (14/10) απέναντι στον Ερμή Αγιάς.

Διαιτητές: Κοτσιμπος-Κωνσταντινόπουλος-Δημόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 20-15 46-41, 65-53 84-68

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 8 (1τρ. 6ας.), Μπάκας 19, Ξύδας, Ντακούλιας 10 (6ας. 5κλ), Κανέλλης 7 (2), Στούκας 7 (1τρ 8ρ.), Ρεκουνιώτης 12 Σουρλής 14 (2τρ. 5ασ.), Παπαγεωργόπουλος 5 (1), Μιχαλούτσος 2.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Βλάχος 3 (1), Σίνης 9, Προδρόμου 11, Μαρκαγκάκης 9 (3), Αποστολίδης 3 (1), Πέλτιερ 10 (2), Γαρμπής 3 (1), Τζουγκαράκης 20 (9ρ).

ΨΥΧΙΚΟ – ΑΜΥΝΤΑΣ 50-38

Το Ψυχικό κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον σκληροτράχηλο Αμύντα, ο οποίο κυνηγούσε το σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε να μένει από δυνάμεις, δίνοντας το περιθώριο στους γηπεδούχους να φθάσουν σε μια σχετικά άνετη νίκη.

Το επόμενο Σάββατο (14/10) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα βρεθεί στο Περιστέρι, απέναντι στην τοπική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 28-27, 35-32, 50-38
Διαιτητές: Τσώνος Β.-Μπίκας-Κάρδαρης

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 5 (0/6 διπ., 1/4 τριπ., 8 ριμπ., 6 ασίστ), Νοέας 2, Χουχούμης 8 (2), Παπαδιονυσίου 10 (2/3 τριπ.), Παπαδημητρίου 3, Μπέλος, Χαραλάμπης, Ιορδάνου 2, Ψαθάς 2, Τσιώκος 9 (8 ριμπ.), Αναγνωστάκης 9.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 7 (6 ασίστ), Πίνης, Τοπάλι 6, Διαμαντόπουλος 11 (1/4 τριπ.), Βαρδιάνος 3 (1/6 τριπ.), Κερασοβίτης 5, Κουκουνιάς 2 (7 ριμπ.), Μανσαράϊ 2, Μπάρμπας, Βογιατζής 2, Καμπούρης.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 71-58

Εύκολο βράδυ για τον Χολαργό απέναντι στη «νεοφώτιστη» Καρδίτσα στην πρεμιέρα της Α2. Οι «Βόρειοι» επιβλήθηκαν με 71-58, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις φετινές υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 14/10) ο Χολαργός αντιμετωπίζει τον «συντοπίτη» Παπάγου.

Δεκάλεπτα: 16-18, 39-29, 55-42, 71-58
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Τσούνας-Λιότσος

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 14 (1), Λάππας, Τσιλούλης 4, Παπανικολάου 9 (1), Κόκκαλης 11 (2), Παπαντωνάκος 3, Μοτσενίγος, Κομποδιέτας 7, Τσάμης, Τζακόπουλος 23 (5), Καφαντάρης
Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 25, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 16, Μαυρογιάννης, Αμπάρας 6 (1), Καμαριωτης 4, Τριχοπουλος, Θέος 7, Κουρεπης

ΔΟΥΚΑΣ –  ΠΑΠΑΓΟΥ 69-71

Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή της νίκη η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, η οποία γνώρισε την ήττα από τον Α.Σ. Παπάγου με σκορ 69-71, κόντρα στην εικόνα και την ροή της αναμέτρησης, όπως σημειώνει ο σύλλογος του Αμαρουσίου στην ιστοσελίδα του.

Οι «μπλε» είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν με 62-52 στο 35′ και 67-64 στο τελευταίο λεπτό (1:08 πριν τη λήξη) του ματς, αλλά κάποια λάθη απειρίας, χαμένα αμυντικά rebounds από βολές και κάποια «περίεργα» σφυρίγματα έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς.

Ο ΑΣΕΔ έβαλε «μπροστά τις μηχανές» με τους Κουκουλά, Κουπίδη και Τόζιο να σκοράρουν για το 11-4 στο 5′,  πριν έρθει άμεσα η αντίδραση των φιλοξενούμενων οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ 13-15 στο 7′.

Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Κουπίδης, που έβαλε τον Δούκα και πάλι «οδηγό»…

Η πρώτη περίοδος έληξε 24-20 και το ξεκίνημα της δεύτερης βρήκε τον Τσιότρα να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι και βρίσκοντας επιθετικές βοήθειες από τους Τόζιο, Παναγιωταρά και Κουπίδη, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (42-32), ένα μόλις λεπτό πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημίχρονο (42-35), με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο ο Α.Σ. Παπάγου μείωσε σε 47- 45 (27′), όμως οι «μπλε» κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν με 5 πόντους διαφορά (55-50) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Στέλιος Ιωάννου μετέτρεψε το 55-52 αρχικά σε 59-52, για να έρθει η σειρά του Παναγιωταρά ν’ αυξήσει και πάλι τη διαφορά σε 10 πόντους (62-52 στο 35′).

Ο Φακοπουλίδης και στη συνέχεια με ο Μελισσαράτος ήταν αυτοί που είπαν και την «τελευταία λέξη» στο παιχνίδι για τον Παπάγου.

Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 64-64. Η «απάντηση» ήρθε από τον Παναγιωταρά, που από τα 6,75 έκανε το 67-64, για να έρθει άμεσα η ισοφάριση στην επόμενη επίθεση…67-67.

Ο Τόζιος 33” πριν το τέλος διαμόρφωσε το 69-67, όμως ο Φακοπουλίδης αποδείχτηκε ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παπάγου, αφού πήρε στις πλάτες του την ομάδα και την οδήγησε στη νίκη.

Αφού έγραψε το 69-69 (γκολ φάουλ, άστοχη βολή, επιθετικό rebound, φάουλ) ευστόχησε στη συνέχεια σε 2 βολές, κάτι που δεν κατάφερε ο Μαστόρος στην επόμενη επίθεση (0/2), με το τελικό 69-71 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, υποχρεώνοντας τον ΑΣΕ Δούκα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Δούκα το επόμενο Σάββατο (14/10) στην Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα, ενώ ο Παπάγου υποδέχεται τον Χολαργό στο «εγχώριο» ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 24-20, 42-35, 55-50, 69-71
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Τσαχάκης-Γιακείμη

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παναγιωταράς 9 (2), Μάστορος 4, Τσουρογιάννης, Ιωάννου 12 (1), Κουπίδης 16, Ψαράς, Κουκουλάς 9 (1), Ντιφαντής, Ντουβλής, Ολύμπιος
ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Μελισσαράτος 21, Γκάτζο 3, Ψαράς, Αποστολίδης 5 (1), Δέδες 6, Ζώρζος, Παπαπέτρου 5 (1), Φακοπουλίδης 24 (2), Φιλιππάκος 5 Κατσαντώνης 2, Σαλέχ, Μουρίκης.