Τη νίκη πανηγύρισαν 6 ομάδες του Βορείου Τομέα στη Β’ ΕΠΣΑ

Με 6 νίκες, 3 ήττες και 1 ισοπαλία συνέχισαν οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΑ. Πανηγυρισμούς είχαμε για τους παίκτες της Αλσούπολης, των Βριλησσίων, της Ελευθερούπολης, του Απόλλων Χαλανδρίου, του Ατρόμητου Χαλανδρίου και του Άρη Χολαργού, ενώ την ήττα «γεύτηκαν» οι ομάδες των Μελισσίων, του Παπάγου και του Παράδεισου Αμαρουσίου.

Τέλος, ισόπαλο ήταν το αποτέλεσμα μεταξύ Μεταμόρφωσης και Λυκόβρυσης.

1ος όμιλος

Αγία Ελεούσα – Αλσούπολη 1-2

Μοιράστηκαν τα ημίχρονα, όχι όμως και τα γκολ, με την Αλσούπολη να κάνει το μεγάλο «διπλό» απέναντι στην Αγία Ελεούσα και να παραμένει στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι, καλύτεροι στο πρώτο μέρος, κατάφεραν με τον Τσιάβο να προηγηθούν στο 42ο λεπτό.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 73′ ο Αβραμάκης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για να έρθει ο Παπαδόπουλος στο 76′ να κάνει την ολική ανατροπή και να χαρίσει στην ομάδα της Ν. Ιωνίας τη νίκη, με σκορ 1-2.

ΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ: Ζαφειρόπουλος, Γούσγουλας (79′ Τυριακίδης), Δαρτσίνης, Κάνεις, Μπαϊράμης, Κυβέλος, Καρατζάς, Τσονόπουλις (83′ Κοτζαμάνης), Τσιάνος, Τουβάκης, Μπενδέλας (46′ Κακαβάς).

ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ: Κωτσάκης, Μπούσουλας, Τσάλας,Μούζος, Αβραμάκης, Σιάντος, Μυλόβας (46′ Κατσαρός), Καραΐσκος (70′ Μπίνης), Μαυρουδής (58′ Μπέλος), Παπαδόπουλος, Μέμη (58′ Στίμος).

Α.Ε. Μεταμόρφωσης – Λυκόβρυσης 1-1

Χωρίς νικητή το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ της Α.Ε. Μεταμόρφωσης και της Λυκόβρυσης για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ, που έληξε με σκορ 1-1.

Με δύο εκατέρωθεν γκολ φάουλ, στο τέλος κάθε ημιχρόνου, αποζημιώθηκαν οι αρκετοί φίλοι των δύο ομάδων.

Προηγήθηκε η Λυκόβρυση στο 45′, με εξαιρετικό γκολ του Ραυτόπουλου και ισοφάρισε η ΑΕΜ με εξίσου φανταστικό τέρμα του Χατζηωαννίδη στο 89′.

Κεραμεικός – Μελίσσια 4-0

Βαριά ήττα με σκορ 4-0 υπέστησαν τα Μελίσσια από τον εξαιρετικό Κεραμεικό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παιχνίδι και στο 9′ ο Φαλάγγας άνοιγε το σκορ, για να έρθει ο Ζαφειράκος στο 31′ να κάνει το 2-0.

Στο 69′ και πάλι ο Φαλάγγας παραβίασε την εστία του Πογιάννη, γράφοντας το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 82 ο Κυφωνίδης με πλασέ.

ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ (Δ. Λυριτζής): Τεπελένα, Γιάνκολο (71′ λ.τ. Πετούα), Κολάνγκι, Κάτρης Μαρ., Μακρυπούλιας, Καψάλης (52′ Κάτρης Σ.), Τζέτζιας, Κουλούρης, Ζαφειράκος (68′ Κυφωνίδης), Τάφα ( 78′ Κάτρης Μιλ.), Φαλάγγας.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Ε. Κεχρής): Πογιάννης (72′ λ.τ. Τουλίτσης), Πολδωρόπουλος, Τσουκαλάς, Πούλης (50′ Φιλόπουλος), Κυριακόπουλος, Βολικάκης, Παπαχρήστος, Τούντας (80′ Μουράτ), Κοβός, Τσιμπρικίδης, Καλημέρης.

Ελευθερούπολη – Αττικός 3-1

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ βρίσκεται πλέον η Ελευθερούπολη, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 του Αττικού στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα των Ν. Ιωνίας άνοιξε το σκορ με τον Χούσο στο 14′, για να έρθει ο Κατσούδας στο 31′ να κάνει δύο τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Τσιπά, αλλά στο 87′ ο Χαλκιαδάκης «τελείωσε» το ματς σημειώνοντας το 3ο γκολ για τους γηπεδούχους.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Σπύρος Παπακανέλλος): Ξυδιάς, Δουζενάκης (46′ Καρυπίδης), Χαλκιαδάκης, Κατσούδας, Σπανός, Πολυτσέρης, Χούσος (66′ Γιατζιτζόγλου), Τζωρτζάτος (58′ Μπακέας), Σωτηρόπουλος, Συριόπουλος, Επταήμερος (77′ Καπαγιάρογλου).

ΑΤΤΙΚΟΣ (Χρήστος Ευθυμιόπουλος): Λογοθέτης, Ξούρας Γ., Τσολάκης (46′ Κονόμης), Κουλουκτσής, Κουγιουμτζάκης, Σμυρνιώτης (72′ Ξούρας Β.), Ζότο (46′ Σιαλίτα), Τζέλιας, Τσιπάς, Μαργαριτόπουλος, Καμπαρδέλης.

Ιλίσια 2004 – Βριλήσσια 0-1

Τα Βριλήσσια κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από το γήπεδο του Γουδή, νικώντας τα Ιλίσια 2004 με σκορ 0-1, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 76′ ο Κατσιμίχας.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας των Βορείων Προαστίων στις 4 αγωνιστικές του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

ΙΛΙΣΙΑ 2004 (Περικλής Παπαζαφειρόπουλος): Ξενιτίδης, Τσέλιος (55′ Βασιλόπουλος), Ρισβάς, Πουρνάρας, Σώκλας, Κουκουμάφτσης, Μεράγια (47′ Καραμπατιάνης), Κόκκαλης, Σαρλάνης (47′ Μάχας), Δραγούτσος, Τριάντος (71′ Ντούσκο).

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Γιάννης Χαραλαμπίδης): Χατζάκης, Καγιώργης Μ., Τσιούμας (81′ Πουλάκης), Καλογήρου, Σαχινίδης (52′ Μακρυπίδης), Καγιώργης Γ., Δημητρέλος (71′ Βουλκίδης), Κατσιμίχας, Γκρέκος, Παπουτσής (51′ Κιρκιλής), Κόντος.

Αμπελόκηποι – Απόλλων Χαλανδρίου 0-2

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Απόλλωνα Χαλανδρίου στον 2ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΑ, που πέρασε έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας, ως η μοναδική αήττητη.

Εκτός από ένα διάστημα πίεσης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλων έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό και το παιχνίδι, κατακτώντας δίκαια και καθαρά τη νίκη, η οποία θα μπορούσε μετά το 0-2 να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Το 0-1 για τους φιλοξενούμενους έκανε στο 23′ ο Οικονομόπουλος, ενώ το 0-2 ήρθε από τον Κανδεράκη, μετά από πάσα του Οικονομόπουλου στο 69′.

Σημειώνεται ότι η ομάδα των Αμπελοκήπων έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 50′ να μειώσει το σκορ, αλλά η προσπάθεια του Λεοντάρη σταμάτησε στο δοκάρι του Σύρακα.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ:Ζαραβέλης, Μυλωνάς, Τριανταφυλλίδης (75′ Κίτσος), Κλάπης, Βιγκάνι, Παπαναγιώτου (63′ Κωνσταντάτος), Φώτου, Λεοντάρης (53′ Τόσκα), Κίκη, Βαραμπούτης, Μπαλίλι (46′ Λουφάκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου, Κούκος Θ., Αγκόλι, Σταμάτης, Κανδεράκης (86′ Μπαλαχτσής), Οικονομόπουλος (77′ Παπουτσής), Μήτρου (87′ Συγγρός), Στεργιώτης (68′ Κούκος Β.)

Παράδεισος Αμαρουσίου – Ατρόμητος Χαλανδρίου 1-2

Ο Ατρόμητος Χαλανδρίου πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο των Μελισσίων απέναντι στον Παράδεισο Αμαρουσίου, τον οποίο νίκησε με σκορ 1-2 και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με γκολ του Δημητρίου στο 11ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο μέρος, μέσα σε τρία λεπτά (με δύο προσωπικά γκολ του Μπλάκα) οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν το «τρίποντο».

ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Γιώργος Σιμιτζόγλου): Κουρουπάκης, Μότσιος, Πελεκάνος, Στούλης, Χαβενετίδης, Καραλής, Κολέτσης (60′  Τσαμουρτζής), Δήμος (80′ Φατούρας), Πέτας, Λεφάκης (81′ Περισοράτης), Γεωργακόπουλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Α. Κομιανός): Αναστασίου, Φλέγκας (46′ Παντελόγλου), Μαυρίοδης, Κανελλόπουλος, Θανασούλας, Αλ Ουρεϊκάτ, Δούκας (33′ Καβαλάρης), Μπουτσικάρης (44′ Σταθιάς), Μακρής, Μπλάκας, Μπουτσικάρης Η. (88′ Μπαλόκας).

Α.Ο. Ιλίου – Παπάγος 1-0

Αν και πάλεψαν το παιχνίδι, οι παίκτες του Παπάγου δεν κατάφεραν να πάρουν βαθμό από το Ίλιον, κλείνοντας με ήττα την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 75′ με τον Λέκκα να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων και να στέλνει την μπάλα με κοντινό πλασέ στα δίχτυα του Κοραχάη.

Οι «στρατηγοί» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοραχάη στα τελευταία του παιχνιδιού, με απευθείας κόκκινη, για εξύβριση.

Α.Ο. ΙΛΙΟΥ: Δρόσος, Κάτρης (48’Δούκας), Ανταλής, Δαούτης, Πλάκας, Λέκκας, Καλογέρης (80′ Τζακόνη), Κάρο, Δαμασκηνός, Λερούτσος (63′ Δήμα), Νάτσης (90′ Αγγελόπουλος).

ΠΑΠΑΓΟΣ: Κοραχάης, Κολιάκος, Αμυγδαλάρης (48′ Χάλας), Φατούρος, Λιούκας, Αναστασίου (57′ Μπολάνο), Φραντζεσκάκης (48′ Καραθανάσης), Αλεξιάδης, Κολοβός, Παπαναστασίου Ν., Παπαναστασίου Α. (65′ Κατωγειανάκης).

Άρης Χολαργού – Γκυζιακός 2-0

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ πανηγύρισε στο νταμάρι ο Άρης Χολαργού επί του Γκυζιακού με σκορ 2-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη Γκάνια μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέσα σε δέκα λεπτά σημείωσαν δύο τέρματα που τους έδωσαν το πρώτο «τρίποντο» της φετινής αγωνιστικής.

Η ομάδα των Βορείων είχε την υπεροχή σε όλο το παιχνίδι και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα τέρματα.

Τώρα, πλέον, ο Άρης στρέφει το βλέμμα του στο επόμενο εκτός έδρας δύσκολο παιχνίδι με την Ιεράπολη.