Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΟΠ Κηφισιάς

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς, επικρατώντας του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 σετ ( 27-25, 19-25, 25-21, 25-20) για τη 2η αγωνιστική της VolleyLeague Ανδρών. «Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τον φιλάθλων που βρέθηκαν στο Ζηρίνειο, όπως αναφέρει ο σύλλογος στον λογαριασμό του στο facebook, απ’ όπου και η περιγραφή που ακολουθεί.

Η Κηφισιά για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού αγωνίστηκε με διαγώνιο τον Τέιλορ Χαντ, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Μικολάι Σαρνέκι.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο σετ ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα. Με «όπλο» την καλή άμυνα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-6. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα 6-6. Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξαναπήρε το προβάδισμα και με επίθεση του Τάπια διαμόρφωσε το 9-11. Οι γηπεδούχοι και πάλι αντέδρασαν και με μπλοκ του Ντε Σόουζα ισοφάρισαν σε 11-11.

Οι φιλοξενούμενοι, παρά τα πολλά λάθη στο σερβίς, διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Με άσο του Μακ Ουίλιαμ η ομάδα της Χαλκίδας βρέθηκε στο +3 (15-18), αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Τάιλορ Χαντ, πλησίασε στον πόντο 17-18. Με άσο από τον Καναδό ακραίο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 19-19.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 21-21. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί δύο πόντων, έφτασαν στο 21-23. Ξανά οι γηπεδούχοι με τους Χαντ και Ντε Σόουζα ισοφάρισαν σε 23-23. Με λάθος σερβίς του Βραζιλιάνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησε» ο Χαντ με όμορφη επίθεση. Ο Τάπια, με επίθεση, έφτασε και πάλι την ομάδα του μία ανάσα από το σετ 24-25, όμως λάθος του Τσαδήμα έκανε το 25-25. Στη συνέχεια, με επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη, η Κηφισιά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 26-25. Στην επόμενη φάση ο Τσολάκος κάρφωσε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 27-25.

Η ομάδα της Εύβοιας ήταν αυτή που βρέθηκε σε θέση «οδηγού» και στην αρχή του δεύτερου σετ, 1-5, στηριζόμενη στο καλό σερβίς. Με το +4 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 4-8. Με δύο άσους του Τσολάκου και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Μακ Ουίλιαμ η Χαλκίδα πήρε «αέρα» 7 πόντων (6-13).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τον Τάιλορ Χαντ στο σερβίς, έδειξαν σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας σε 9-13. Η Κηφισιά με τον Εφραιμίδη μείωσε σε 13-15, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Πόντος του Χαντ και μπλοκ του Σουλτανόπουλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 15-15. Η Χαλκίδα με επίθεση του Τάπια και λάθος του Χαντ βρέθηκε μπροστά με τρεις πόντους 15-18. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 18-24 και τελικά ισοφάρισαν σε 1-1 με 19-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-6. Με τον Τάιλορ Χαντ στο σερβίς η Κηφισιά ισοφάρισε σε 6-6. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12. Εκεί ο Χαντ με άσο διαμόρφωσε το 14-12. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί πέντε πόντων πήγε στο +3 (14-17). Η Κηφισιά, με συνεχόμενους πόντους του Χαντ, ισοφάρισε σε 17-17. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Καναδό η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 19-18. Με μπλοκ του Χεπμπορν πάνω στο Τάπια η Κηφισιά προηγήθηκε με 22-20 με τον Σπύρο Γκολίτση να καλεί τάιμ Η Κηφισιά έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 και τελικά το κατέκτησε με 25-21.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 7-5, με εκπληκτικό πλασέ του αρχηγού Δημήτρη Νικολάκη. Με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 9-6. Με πόντο του Ντε Σόουζα και άσο του Νικολάκη το μομέντουμ στο σημείο αυτό ήταν ξεκάθαρα υπέρ της αθηναϊκής ομάδας (12-8). Με κόντρα επίθεση του Χαντ η Κηφισιά πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 16-11.

Με επίθεση του Τάπια και άσο του Χαραλαμπίδη η Χαλκίδα μείωσε σε 18-15. Η απάντηση ήρθε από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα, ο οποίος με άσο έκανε το 20-15 για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το σετ με 25-20 κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος.

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25

2ο σετ: 4-8, 15-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-20

Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 19-25, 25-21, 25-20) σε 114′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σαρνέτσκι 2 (2/3 επ.), Χαντ 37 (32/51 επ., 5 άσσοι), Ντε Σόουζα 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 11 (7/14 επ., 4 άσσοι, 32% υπ. – 11% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (19/32 επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 18% άριστες), Τσολάκος 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 17 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 17% άριστες), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι) / Τσαδήμας (λ, 41% υπ. – 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κολτσιάκης (50% υπ. – 50% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ.

Η βαθμολογία της VolleyLeague Ανδρών (2η αγωνιστική)

Πηγή πίνακα: VolleyLeague.gr