Στο τάι μπρέικ «τελείωσε» τον Φοίνικα στη Σύρο ο ΑΟΠ Κηφισιάς

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, που κράτησε περισσότερο από 130 λεπτά, η Κηφισιά κέρδισε τον Φοίνικα στη Σύρο με 2-3 σετ (23-25,23-25,25-19,25-18,11-15), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Volley League για την ομάδα των Βορείων Προαστίων και η πρώτη εκτός έδρας, που φέρνει τον ΑΟΠΚ στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 5 βαθμούς.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μικολάι Σαρνέκι και Νίκο Μελλέ, οι οποίοι δεν ακολούθησαν την αποστολή στη Σύρο. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη, παρά τις απουσίες, έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης, όπως αναφέρει ο σύλλογος στον λογαριασμό του στο facebook, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Το πρώτο σετ στη Σύρο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Φοίνικας και Κηφισιά υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στο σερβίς. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-8. Με κόντρα επίθεση του Τέιλορ Χαντ, μετά από εξαιρετική άμυνα του Κάπελλα, η Κηφισιά έφτασε στο +2 (7-9).

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα και με ένα σερί τριών πόντων πήραν το προβάδισμα με 10-9. Μπλοκ του Φραν Πέτερλιν πάνω στο Χαντ διαμόρφωσε το 12-10, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με τον Σονάρι Χέπμπορν στο σερβίς και τους Ντε Σόουζα και Χαντ να τελειώνουν τις φάσεις, ισοφάρισε σε 13-13. Οι γηπεδούχοι, μετά από λάθος της Κηφισιάς, βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.

Η Κηφισιά με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς η πήρε ξανά το προβάδισμα με 18-19. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τον Χέπμπορν η Κηφισιά πήρε «αέρα» δύο πόντων 20-22. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με πόντο του Χαντ 23-24 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Καναδό πήρε τελικά το σετ με 23-25.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0, με τον Αλέξανδρο Χήρα να δημιουργεί προβλήματα στην κηφισιώτικη υποδοχή. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα και Τέιλορ Χαντ μείωσαν σε 5-4. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, με επίθεση, διαμόρφωσε το 8-5 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντέδρασε και με μπλοκ του Σουλτανόπουλου, και άσο του Χαντ πέρασε μπροστά με 8-9. Η Κηφισιά με τον Ντε Σόουζα στο σερβίς προηγήθηκε με 9-13. Οι γηπεδούχοι, με ένα σερί τριών πόντων, μείωσαν σε 12-13, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά, με έξυπνο πλασέ του Νικήτα Εφραιμίδη, βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Η διαφορά έφτασε στο +4 με μπλοκ του Χέπμπορν πάνω στον Γιορντάνοφ 13-17. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος από το σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά έφτασε στο 16-20. Η Κηφισιά έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ (20-24). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-24, όμως ο Τέιλορ Χαντ έδωσε το σετ στην Κηφισιά με 23-25.

Ο Φοίνικας στην αρχή του τρίτου σετ προηγήθηκε με 9-3, στηριζόμενος στο καλό σερβίς του Αλέξανδρου Χήρα. Με πόντο του Νικήτα Εφραιμίδη η Κηφισιά μείωσε σε 10-6, ενώ λίγο αργότερα με κόντρα επίθεση ο Χαντ διαμόρφωσε το 11-8. Η ομάδα της Σύρου στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε μπροστά με 16-10. Με τον Δημήτρη Σουλτανόπουλο να παίρνει δύο συνεχόμενους πόντους, η Κηφισιά μείωσε σε 17-14. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για υπόδειξη του διαιτητή του αγώνα. Ο κ. Γεωργουλέας έδειξε κόκκινη κάρτα και το σκορ πήγε στο 20-15. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ, με τους γηπεδούχους να το κατακτούν με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας Σύρου με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 8-4. Με τον Τέιλορ Χαντ να χαλάει την υποδοχή του Φοίνικα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-7. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, με δύο συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσε το 13-9. Με το σκορ στο 16-12 οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας με τον Γιορντάνοφ έφτασε στο +6 (20-14). Η Κηφισιά, με έξυπνο πόντο του αρχηγού της Δημήτρη Νικολάκη, μείωσε σε 20-16. Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ με 25-18, οδηγώντας το παιχνίδι στα τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά, δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, προηγήθηκε με 1-5, «παγώνοντας» το κλειστό της Σύρου. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές, με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 3-8. Η Κηφισιά, με επίθεση του Χέπμπορν, πήγε στο +5 (6-11), ενώ λίγο αργότερα ο Χαντ διαμόρφωσε το 8-14. Ο Ντε Σόουζα με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 11-15.

Την επόμενη αγωνιστική (20/11) το συγκρότημα του Κ. Αρσενιάδη θα υποδεχθεί στο Ζηρίνειο, τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Παπακοσμάς