Ροζ φύλλο για ΚΑΟ Μελισσίων και Αγία Παρασκευή στην Α2 μπάσκετ Γυναικών

Νίκες επιφύλαξε η 5η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος) για τις δύο ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Ειδικότερα, ο ΚΑΟ Μελισσίων επιβλήθηκε του Ζωγράφου, με σκορ 54-50, ενώ ο Γυμναστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής νίκησε την Ηλιούπολη, με σκορ 54-41.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Γυναικών (Νότος)

• Ανταγόρας Κω – Ελευθερία Μοσχάτου 28-66
  • Μελίσσια – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 54-50
  • Αγία Παρασκευή – Γ.Σ. Ηλιούπολης 54-41
  • Ο.Α. Χανίων – Άρης Πετρούπολης 65-75
  • Προφήτης Ηλίας – ΓΑΣ Καλυβίων 54-84
  • Σπόρτιγκ – Κρόνος Αγ. Δημητρίου (αναβλήθηκε)

Αγία Παρασκευή – Γ.Σ. Ηλιούπολης 54-41

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να «επιστρέψει» στο παιχνίδι και να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση με την Πετρούπολη για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σημείο – κλειδί η τρίτη περίοδος, όπου τα κορίτσια των Βορείων έβαλαν 16 πόντους, περιορίζοντας την αντίπαλη ομάδα σε μόλις 4.

Το συγκρότημα των Αναγνωστόπουλου – Σταρτάκου βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (10/11) θ’ αγωνιστεί εκτός με τον Άρη Πετρούπολης.

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης , Δαβιδέλης
Δεκάλεπτα : 10-13, 23-26, 39-30, 54-41
ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος Σταρτάκος): Πεσκατζίου 2, Γκάνια, Γρίσπου 11(2), Βαμβακά 11, Κλείτσα 12(2), Πετυχάκη Σ., Πολιτοπούλου 10(2), Πετυχάκη Χ. 6 , Αμίτση, Κούκη.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης, Στανέλος): Ευαγγελάτου, Κουταλιανού 1, Θεοδώρου 5, Καλοπίτα, Πράπα 12, Πετράκη 2, Στεφάνου, Βιντσιλαίου 5, Οικονομίδου 18, Ντάνου 9(1).

Μελίσσια – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 54-50

Έστω και δύσκολα, η ομάδα των Μελισσίων κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΕΦΑΟ Ζωγράφου, τον οποίο και νίκησε με σκορ 54-40, στο κλειστό της πόλης.

Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, με 9 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (19/11) θ’ αντιμετωπίσει εκτός την Ηλιούπολη.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Γυναικών – Νότος (5η αγωνιστική)

1. Ελευθερία Μοσχάτου 10 5-0
  2. Μελίσσια 9 4-1
  3. Σπόρτιγκ 8 4-0
  4. ΓΑΣ Καλυβίων 8 3-2
  5. Αγία Παρασκευή 8 3-2
  6. Άρης Πετρούπολης 8 3-2
  7. Γ.Σ. Ηλιούπολης 7 2-3
  8. Ο.Α. Χανίων 7 2-3