Μεγάλη νίκη της ΑΕΝΚ επί του Ζωγράφου για την 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ

Μόνο η Κηφισιά είχε αγωνιστική δράση αυτή την Κυριακή στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη επί του ΕΦΑΟΖ, με σκορ 85-76. Το παιχνίδι Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός αναβλήθηκε λόγω των τραγικών γεγονότων στην Μάνδρα, από τη φονική κακοκαιρία.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

• Ιπποκράτης Κω – Διαγόρας Δρυοπιδέων 86-79 (κ.α. 67-67)
  • Α.Ε. Ν. Κηφισιάς – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 85-76
  • Πρωτέας Βούλας – Ηράκλειο 60-64
  • ΚΑΟ Κορίνθου – Παγκράτι 79-69
  • Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Κορωπί 69-76 (κ.α. 60-60)
  • Ιωνικός Νικαίας – Τρίτωνας 104-78
  • Πανελευσινιακός – Δάφνη Δαφνίου (Τετάρτη 22/11)
  • Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός (αναβλήθηκε)

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΕΦΟΑΖ 85-76

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΝ Κηφισιάς απέναντι στον ΕΦΑΟΖ, με σκορ 86-79, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κι ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, με 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν η γηπεδούχος ομάδα που είχε πάρει κεφάλι. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 59-58 και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κηφισιά κατάφερε να επιβάλλει κάπως τον ρυθμό της και βάζοντας 26 πόντους, έναντι 18 της αντιπάλου της, να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-33, 59-58, 85-76
Διαιτητές : Παπαφωτίου-Πλιάκας

Α.Ε. ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 16(1),  Μοσχοβίτης 20(1), Κεφαλάς 8(1), Μαρίνος 2, Ντουζίδης 8(2), Χαϊκάλης 2, Χατζηνικόλας 9(1), Ψαρόπουλος 20(2), Πρέκας, Μανούσος.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Εμμανουιλίδης 3, Γκαβασιάδης 17(1), Σαμοθράκης 19, Κοψιάς, Γρατσιάτος, Καστανιώτης 6, Αλεξανδρόπουλος, Τσιτσιγιάννης 3(1), Υφαντής 14(2), Παπαρέγκας 14(3)

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (7η αγωνιστική)

1. Ιωνικός 6-0 12*
  2. Τρίτων 5-2 12
  3. Ηράκλειο 5-2 12
  4. Ιπποκράτης 4-3 11