Black… Saturday για τις ομάδες των Βορείων στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Αγωνιστική δράση απόψε για τέσσερις από τις πέντε ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών, για την 7η αγωνιστική, καθώς το Μαρούσι αγωνίζεται αύριο με τον Αμύντα, ενώ ο Χολαργός στις 13/12 με τον Εθνικό.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (7η αγωνιστική)

Χολαργός – Εθνικός (13/12)

Για 35 λεπτά το Ψυχικό «κοίταξε στα μάτια» το Ηράκλειο, αλλά από εκεί και πέρα «μίλησε» ο Γ. Γκαγκαλούδης, ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ και δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους, με σκορ 80-70.

Έτσι, η ομάδα των Βορείων έμεινε στην 9η θέση με 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί το γειτονικό Μαρούσι, ψάχνοντας τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-23, 42-41, 63-54, 80-70
Διαιτητές: Μπίτης, Τσιαπλής, Ελευθεριάδης

Ηρακλής (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 9, Τότσιος 8 (1), Παπαδιονυσίου 6 (2), Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 17 (1), Γκαγκαλούδης 21 (3), Τσούκας, Γιαννακίδης 3 (1), Μπούμπαλο 2, Κάτσιος, Καλαϊτζίδης 7
Ψυχικό (Γ. Ρεμεντέλας): Νίκου 11 (1), Νοέας 14 (4), Χουχούμης 10 (1), Παπαδημητρίου, Ντιαλό, Παύλος 16 (2), Παπαδιονυσίου, Ιορδάνου 7 (1), Μπάλος, Τσιώκος 12, Αναγνωστάκης

Ερμής Αγιάς – Παπάγος 75-68

Κυριαρχώντας στο πρώτο ημίχρονο, ο Ερμής Αγιάς κατάφερε να… κόψει τη φόρα των «στρατηγών» και να τους υποχρεώσει σε ήττα, με σκορ 75-68, μετά από δύο συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα του Παπάγου βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (2/12) θα υποδεχθεί την προτελευταία της βαθμολογίας Καρδίτσα.

Δεκάλεπτα: 19-13, 44-32, 58-53, 75-68
Διαιτητές: Παφίλης-Τζίμα-Θεοδώρου

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 12 (2/3 τριπ.), Χρυσόπουλος 4, Δεμερτζής 6 (5 ασίστ), Καλλές 6, Κόμματος 24 (9/14 βολές, 3/9 διπ., 3/7 τριπ., 9 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ., 2 κοψ.), Τσούμας, Τριανταφύλλου 5, Λόλας 18 (7/10 διπ., 7 ριμπ.).
Παπάγου (Σορώτος): Μελισσαράτος 11 (5 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κοψ., 2 κλεψ.), Γκάτζο, Κιαπέκος, Αποστολίδης, Δέδες 12 (1/4 τριπ.), Ζώρζος 9, Φακοπουλίδης 15 (7/8 διπ., 0/5 τριπ., 5 ασίστ), Φιλιππάκος 16 (6/13 διπ., 1/1 τριπ.8 ριμπ.), Σαλέχ, Μουρίκης 5.

Δούκας – Δόξα Λευκάδας 71-76

Έφτασε κοντά στην «πηγή», αλλά δεν κατάφερε και πάλι να πιει νερό η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, η οποία ηττήθηκε στο τέλος από τη Δόξα Λευκάδας με σκορ 76-71, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του Συλλόγου, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Η αναμέτρηση διεξήχθη μέσα σε ένα κατάμεστο Δαΐς, με το εορταστικό κλίμα να είναι έντονο, λόγω της παράλληλης διεξαγωγής του ετήσιου Χριστουγεννιάτικου Bazaar που διοργανώνει ο Σύλλογος αυτό το Σαββατοκύριακο.

Η ήττα αυτή ήταν η έκτη για τους «μπλε» (ρεκόρ 1-6), οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στα κρίσιμα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης και το «πλήρωσαν».

Οι νησιώτες ήταν πιο εύστοχοι στο τρίποντο. Σούταραν με 40% (10/25), έναντι 20% του Δούκα (4/20 με 1/11 στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ μάζεψαν και 9 περισσότερα ριμπάουντ (32-41), εκ των οποίων 18 επιθετικά!

Στους υπόλοιπους τομείς οι γηπεδούχοι υπερτέρησαν, όμως τα 11 λάθη του δευτέρου ημιχρόνου (συνολικά 16) αποδείχτηκαν καταστροφικά.

Με τον Κυρίτση να συνεργάζεται άψογα στην επίθεση με τον Ντιφαντή και τον Τόζιο να ακολουθεί, ο ΑΣΕΔ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 14-11 στο 7’. Ωστόσο, στη συνέχεια η Δόξα σκόραρε 8 πόντους, για να προηγηθεί με τη λήξη της πρώτης περιόδου 17-19.

Και στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και παρά το σερί που «έτρεξαν» οι φιλοξενούμενοι (0-6) και προηγήθηκαν με 21-27 στο 15’, ο ΑΣΕΔ με τους Τσιότρα, Κουπίδη και Κυρίτση προηγήθηκαν και πάλι με 32-29.

Μπορεί η Δόξα Λευκάδας να έβρισκε λύσεις από τα 6,75μ με τον Τσαλδάρη, όμως οι «μπλε» διατηρούσαν μια μικρή διαφορά στο σκορ, αφού η επιθετική τους ανάπτυξη και το ομαδικό τους παιχνίδι τους επέτρεπε να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι.

Ο Παναγιωταράς με τρίποντο έκανε το 41-39, ο Κυρίτσης το 43-39, ενώ ο Κουκούλας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 44-39, λίγο πριν η Δόξα μειώσει, στην εκπνοή του ημιχρόνου, σε 44-41.

Και στην τρίτη περίοδο οι δυο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Λιακόπουλος ήταν η κύρια επιθετική αιχμή των φιλοξενούμενων, τη στιγμή που ο Δούκας έπαιρνε πόντους από τους Ιωάννου, Κουπίδη και Κουκουλά. Η τρίτη περίοδος έληξε ισόπαλη 58-58, ενώ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-58, στο 32′.

Όμως, με σερί 0-9 το συγκρότημα της Λευκάδας ξέφυγε με 5 πόντους (62-67) στο 34:20. Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου με τον Τόζιο μείωσε αρχικά σε 64-67 και στη συνέχεια σε 69-72, ενώ ο Ιωάννου 56’’ πριν το τέλος έφερε τον ΑΣΕΔ σε απόσταση αναπνοής…71-73.

Κάπου εκεί ο Τσαλδάρης έδωσε τη «χαριστική βολή» στην ομάδα των Βορείων Προαστίων με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ στο 39:20, γράφοντας το τελικό 71-76. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» με τρίποντα του Ιωάννου (η μπάλα μπήκε και βγήκε) και Κυρίτση, χωρίς αποτέλεσμα…

Δεκάλεπτα: 17-19, 44-41, 58-58, 71-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Τσούνας

Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 14, Παναγιωταράς 7 (1), Ιωάννου 4 (1), Τσιότρας 8(5ασ., 6κλ.), Κουπίδης 6 (2), Μάστορος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 7, Κυρίτσης 14 (5ασ.)
Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης, Τζόλος 7 (1), Γράβας 5 (1),, Λιακόπουλος 13 (9ασ.), Τσαλδάρης 17 (5), Καλαμπάκας 12 (1), Πετρόπουλος 7 (1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης, Μπέμπης 6 (1), Μάρκοβιτς 4.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (7η αγωνιστικής)

1. Περιστέρι 14 (7-0)
  2. Απόλλων Πατρών 12 (5-2)
  3. Χολαργός 11 (5-1)*
  4. Ηρακλής 11 (5-1)*