Volley League Ανδρών: Η Νίκη Αιγινίου «έσπασε» το αήττητο του ΑΟΠ Κηφισιάς

Η Νίκη Αιγίνιου «έσπασε» το αήττητο των τελευταίων 4 αγωνιστικών του ΑΟΠ Κηφισιά στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών, νικώντας τον μέσα στην έδρα του με 3-1 σετ.

Η Κηφισιά, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Hellenic Volley League, πιέστηκε στην υποδοχή και, παρότι πήρε το 2ο σετ με 34-32, δεν μπόρεσε να κρατηθεί στον αγώνα.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ. Με πίεση στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 1-4. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με επίθεση του Χαντ ισοφάρισε 5-5. Με τον Γκόρτσανιουκ στο σερβίς οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» τριών πόντων 6-9. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Με άσο του Κουιγιάντα η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε 9-11. Η διαφορά πήγε ξανά στο +3 (10-13) για την ομάδα του Αιγινίου, μετά από λάθος του Τέιλορ Χαντ.

Στη συνέχεια, με επιτυχημένη κόντρα επίθεση, ο Καναδός μείωσε 13-14. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με επιτυχημένες επιθέσεις από τους Ντε Σόουζα και Εφραιμίδη πέρασαν μπροστά με 16-15. Με άσο του Γκόρτσανιούκ και στη συνέχεια έξυπνο πλασέ του Μαυροβουνιώτη η Νίκη πέρασε ξανά μπροστά με 17-19.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς, ισοφάρισε 20-20, αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ του Στρούγκαρ πάνω στον Εφραιμίδη έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στη Νίκη, 20-22. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Χέπμπορν και ισοφάρισε 22-22. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 23-24 και τελικά το κατέκτησαν με μπλοκ πάνω στον Χαντ 23-25.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη «χάλασε» την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε με 2-5, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με άσο του Χαντ πλησίασε στο -1 (5-6). Η Νίκη με επίθεση του Στρούγκαρ προηγήθηκε με 6-9. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ από τους Χέπμπορν και Νικολάκη και ισοφάρισε 9-9. Η Νίκη Αιγινίου, με «όπλο» της το μπλοκ, έφτασε στο +3 (9-12).

Ο Σονάρι Χεπμπορν πίεσε την υποδοχή της Νίκης, η οποία υπέπεσε σε αρκετές λάθος επιθέσεις, με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει το προβάδισμα 15-14. Με μπλοκ από τους Εφραιμίδη και Σουλτανόπουλο η ομάδα των Βορείων Προαστίων προηγήθηκε 19-16. Στη συνέχεια ο διαιτητής του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Νίκης, Θανάση Στράντζαλη, για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 20-16 (αποβλήθηκε για το υπόλοιπο του σετ). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 21-21. Ο Χέπμπορν, με επίθεση σε πρώτο χρόνο, έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22.

Το φινάλε το σετ ήταν συγκλονιστικό! Η Νίκη έφτασε τέσσερις φορές σε σετ μπολ, όμως οι γηπεδούχοι με τεράστια ψυχικά αποθέματα και τους Ντε Σόουζα και Χαντ να παίρνουν κρίσιμες επιθέσεις, το κατέκτησαν με 34-32.

Οι παίκτες της Νίκης Αιγινίου ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν 0-6. Η Κηφισιά έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με επίθεση του Ντε Σόουζα μείωσε 5-9. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του σετ, φτάνοντας ακόμα και στο +9 (11-20). Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στο γήπεδο τους Μανίκα, Λιβαθηνό και Παπαδόπουλο. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο κατέκτησε η Νίκη με 18-25.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων 2-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 (4-9) για τους φιλοξενούμενους μετά από μπλοκ του Μαυροβουνιώτη πάνω στον Χαντ.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στρούγκαρ το σκορ διαμορφώθηκε 6-12. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «πληγώνουν» την Κηφισιώτικη υποδοχή και έφτασαν στο +7 (12-19). Η Κηφισιά αντέδρασε και με τους Εφραιμίδη και Χέπμπορν και μείωσε 15-19. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-4 και έφτασαν στο 15-23. Η Νίκη κατέκτησε το τέταρτο σετ με 16-25.

Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Μουλά Ειρ.

• 1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25
  • 2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 34-32
  • 3ο σετ: 3-8, 10-16, 12-21, 18-25
  • 4ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 16-25

Τα σετ: 1-3 (23-25, 34-32, 18-25, 16-25) σε 120΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (μπλοκ), Χαντ 22 (20/47 πε, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/15 επ, 71% υπ -50% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/5 επ), Σονάρι 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ, 86% υπ – 57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 57% υπ -33% άριστες), Χριστοδουλάκης, Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -35% άριστες), Ντίνας 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουιγιάδα 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (16/33 πε, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ – 36% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 61% υπ -39% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο προπονητές δήλωσαν στην ιστοσελίδα της Hellenic Volley League:

Κώστας Αρσενιάδης (ΑΟΠ Κηφισιάς): «Συγχαρητήρια στη Νίκη Αιγινίου, ήταν καλύτερη από εμάς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Για εμάς είναι μεγάλο πρόβλημα ότι δεν παίζουμε με διαγώνιο από την αρχή της περιόδου. Το ότι κάναμε κάποιες νίκες, χωρίς διαγώνιο, δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνεται όλη τη χρονιά. Είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Απόψε δεν μας βγήκε το βασικό μας «όπλο», που είναι το σερβίς, καθώς η Νίκη κράτησε στην υποδοχή. Το παιχνίδι θεωρώ ότι κρίθηκε στην κακή μας απόδοση στην πίσω ζώνη και όχι στο φιλέ».

Θανάσης Στράντζαλης (Νίκη Αιγινίου): «Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως η Κηφισιά. Εμείς ερχόμασταν από μία απρόσμενη ήττα απέναντι στον Ηρακλή. Οι παίκτες μου έπαιξαν καλά και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ακόμα και 3-0 σετ. Έγινα τέσσερα συνεχόμενα λάθη στο δεύτερο σετ. Το κλειδί της νίκης ήταν ότι το θέλαμε πολύ. Επίσης πιέσαμε το σερβίς της Κηφισιάς, με αποτέλεσμα η ανάπτυξή της να μην είναι τόσο γρήγορη όσο μας έχει συνηθίσει. Είμαστε ψηλή ομάδα και μπορέσαμε να κάνουμε αρκετά μπλοκ».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ (6η αγωνιστική)