Τρεις νίκες και δύο ήττες σημείωσαν οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο.

• Περιστέρι – Παπάγου 79-65
  • Αρκαδικός – Αμύντας 67-76
  • Ερμής Αγιάς – Καστοριά 77-58
  • Καρδίτσα – Απόλλων Π. 92-93 (κ.α. 82-82)

Ο Χολαργός «διέλυσε» τον ουραγό ΑΣΕ Δούκα με σκορ 104-72, δείχνοντας ότι έχει διαθέτει μεγάλα «πνευμόνια» τη φετινή περίοδο. Ήδη, βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με  15 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο και συνεχίζει ακάθεκτος, σε αντίθεση με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων που φαίνεται να μην μπορεί να βρει τα… πατήματά της.

Καλή παρουσία και από το Μαρούσι, που κέρδισε τον Εθνικό με σκορ 66-61 και βρίσκεται στην 9η θέση, με 13 βαθμούς.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για Ψυχικό, με σκορ 66-54 επί της ΑΕΛ, με τους παίκτες των Βορείων να βρίσκονται πίσω στο σκορ για 30 λεπτά, αλλά μετά να… ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν την πολύτιμη βαθμολογικά νίκη, που τους ανεβάζει στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 14 βαθμούς.

Έχοντας από την αρχή το… πρώτο πρόσταγμα το Περιστέρι δεν άφησε ελπίδες στον Παπάγου να διεκδικήσει κάτι θετικό στη μεταξύ τους αναμέτρηση κι έτσι η ομάδα των Βορείων γνώρισε την ήττα με σκορ 79-65, που τον έριξε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 12 βαθμούς.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (9η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 18 (9-0)
2. Απόλλων Πάτρας 16 (7-2)
3. Χολαργός 15 (7-1)*
4. Καστοριά 14 (5-4)
5. Ηρακλής 14 (6-2)*
6. Δόξα Λευκάδας 14 (5-4)
7. Ψυχικό 14 (5-4)
8. Ερμής Αγιάς 14 (5-4)