Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟΠ Κηφισιά – Κέρδισε την Παναχαϊκή με 3-0 σετ

Την νίκη με 3-0 σετ (25-16,25-20, 25-23) κατέκτησε στο Ζηρίνειο ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς επί της Παναχαϊκής στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα». Έτσι μπήκε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα της ομάδας, στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο, επέβαλε το παιχνίδι της και τα κατέκτησε με σχετική άνεση. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση, αλλά στους τελευταίους κρίσιμους πόντους μέτρησε η εμπειρία των γηπεδούχων οι οποίοι το κατέκτησαν με 25-23.

Η Κηφισιά μετά από 9 αγωνιστικές έχει 13 πόντους και την ερχόμενη εβδομάδα (23/12) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παμβοχαϊκό.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς ξεκίνησε καλύτερα και πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν 7-6. Με  δύο συνεχόμενα  μπλοκ από τους Σουλτανόπουλο και Εφραιμίδη πάνω στον Ρουμελιώτη η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήρε προβάδισμα 5 πόντων 11-6.  Με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη, η Κηφισιά πήγε στο +6 (15-9). Στη συνέχεια η Παναχαϊκή, με άσο του Οράμας, μείωσαν 16-13. Η Κηφισιά με επίθεση του Εφραιμίδη πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 20-14. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με δύο συνεχόμενους άσους του Γιάννη Παπαδόπουλου έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-16.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει το προβάδισμα με 3-6, μετά από κόντρα επίθεση του Παναγιώτη Σαλαβασίδη. Με το προβάδισμα στο +3 (5-8) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της, χάλασε την υποδοχή της Παναχαϊκής και με άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη ισοφάρισε 10-10. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον διαγώνιο της Παναχαϊκής και στη συνέχεια με κόντρα επίθεση του Ντε Σόουζα πήραν προβάδισμα τριών πόντων 14-11. Με μπλοκ του Βραζιλιάνου πάνω στον Ρουμελιώτη η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12.

Η Παναχαϊκή αντέδρασε και με μπλοκ του Οράμας, μείωσαν 18-17, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσο του Νικήτα Εφραιμίδη η Κηφισιά πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 22-18. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-20.

Οι κοκκινόμαυροι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο τρίτο σετ. Με «όπλο» το καλό σερβίς, που δημιούργησε προβλήματα στην Κηφισιά, προηγήθηκαν 4-7. Η Αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε άμεσα, έτρεξε ένα σερί 3-0 και ισοφάρισε 7-7. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ, με μπλοκ του Σουλτανόπουλου, 10-9. Με άσο του Νικήτα Εφραιμίδη ο ΑΟΠ Κηφισιάς προηγήθηκε 14-11, αναγκάζοντας τον προπονητή της Παναχαϊκής να καλέσει τάιμ άουτ. Η Παναχαϊκή αντέδρασε και ισοφάρισε 14-14, ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 16-17, αλλάζοντας τα δεδομένα του σετ. Οι γηπεδούχοι, με άσο του αρχηγού τους Δημήτρη Νικολάκη, πήραν ξανά το προβάδισμα με 20-19. Η Παναχαϊκή με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σαλαβασίδη πέρασαν μπροστά 22-23. Η Κηφισιά με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον Ρουμελιώτη έφτασε σε ματς μπολ. Στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-20, 25-23) σε 79′

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάντ 19 (18/26 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ – 20% άριστες), Σουλτανόπουλος 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (4/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 48% υπ 20% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (άσσοι)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Σαλαβασίδης 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 58% υπ – 13% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Νιέβες 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 3 (3/7 επ, 44% υπ – 28% άριστες), Οράμας 3 (0/2 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μενιος (λ, 44% υπ 28% άριστες), Κοτσιλιάνος 5 (5/9 επ, 46% υπ 23% άριστες).

Η βαθμολογία της Volley League Ανδρών (9η αγωνιστική)