Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βραχάτι και ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παμβοχαϊκό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κράτησε περισσότερο από 130 λεπτά, η Κηφισιά ηττήθηκε στο Βραχάτι από τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ (25-23,25-23,19-25,26-28, 15-9) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επέστρεψε από το 2-0 σετ, ισοφάρισε 2-2, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Ο ΑΟΠΚ βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (3/1) θα υποδεχθεί τον Εθνικό.

Το παιχνίδι

Η Κηφισιά, σύμφωνα με την περιγραφή του αγώνα στην ιστοσελίδα της, ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με τον αρχηγό της, Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς, προηγήθηκε με 0-4, αναγκάζοντας τον Κώστα Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες της ομάδας του Βραχατίου ανέβασαν την απόδοσή τους, «χάλασαν» την υποδοχή της Κηφισιάς και με άσο του Παλέντζα πέρασαν μπροστά  6-5. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Γκλαντστόουν πάνω στον Χαντ και στη συνέχεια άουτ επίθεση του Εφραιμίδη προηγήθηκαν 12-9.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 16-12, μετά από επίθεση του Παλέντζα. Στη συνέχεια η Κηφισιά με τον Ντε Σόυζα στο σερβίς έφερε το παιχνίδι στα ίσα 18-18. Ο Παμβοχαϊκός μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού», καθώς μπλοκ του Γκλάντστον πάνω στον Σουλτανόπουλο διαμόρφωσε το 20-18. Ο Χαντ με επίθεση μείωσε 23-22, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22. Οι  φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο, όμως στην συνέχεια ο Παλέντζας με επίθεση διαμόρφωσε το 25-23.

Στην αρχή του δεύτερου σετ Παμβοχαϊκός και Κηφισιά συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8, μετά από επίθεση του Χαντ. Οι γηπεδούχοι, με δύο συνεχόμενους άσους του Ολιβέιρα, πήραν «αέρα» δύο πόντων 12-10, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Το καλό τάιμινγκ των γηπεδούχων συνεχίστηκε οι οποίοι με κόντρα επιθέσεις προηγήθηκαν 14-10.

Η διαφορά πήγε στο +5 (16-11) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από άσο του Βουλκίδη. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χαντ και με δύο άσους του Ντε Σόουζα μείωσε 16-15. Μπλοκ του Δαλακούρα πάνω στον Καναδό διαγώνιο της Κηφισιάς και άουτ επίθεση του Εφραιμίδη έδωσαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παμβοχαϊκό 19-15. Με το σκορ στο 19-17 ο Χαντ έκανε επίθεση η οποία δόθηκε άουτ. Ο παίκτης της Κηφισιάς διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε για το υπόλοιπο του σετ με τον Γιώργο Μανίκα να περνάει στη θέση του.

Ο Δαλακούρας με επίθεση έδωσε διπλό σετ μπολ στον Παμβοχαϊκό 24-22. Στη συνέχεια ο Ντε Σόουζα με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έσβησε» το πρώτο, στην  επόμενη φάση  το σερβίς του πήγε στο φιλέ με τους γηπεδούχους να  κατακτούν  το σετ με 25-23.

Με λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκλαντστόουν προηγήθηκαν 6-4. Η Κηφισιά  με τον Νικολάκη στο σερβίς «χάλασε» την υποδοχή του γηπεδούχων και ισοφάρισε 7-7. Με το σκορ στο 8-7 ο πάγκος της Κηφισιάς διαμαρτυρήθηκε για διπλή μπαλιά, με τον διαιτητή να αποβάλει για το υπόλοιπο του σετ τον βοηθό του Κώστα Αρσενιάδη, Χρήστο Δημητρουλάκο. Η Κηφισιά με άσο του Χαντ έφερε το σετ στα ίσα 11-11, όμως οι γηπεδούχοι με άσο του Δαλακούρα πήγαν ξανά στο +2 (13-11).  Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς με κερδισμένο πόντο ισοφάρισε 13-13, ενώ ο ίδιος παίκτης με κόντρα επίθεση έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 14-15.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με επίθεση του Ντε Σόουζα προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους πήγε στο +4 (15-18) μετά από μπλοκ του Χαντ στον Ολιβέιρα και στη συνέχεια φιλέ του Βραζιλιάνου ακραίου. Μπλοκ του Χέπμπορν έδωσε «αέρα» πέντε πόντων 15-20. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ όμως η Κηφισιά το κατέκτησε με 19-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παμβοχαϊκός με κόντρα επίθεση του Παλέντζα και μπλοκ του Ολιβέιρα στον Χαντ πήρε νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων 8-4. Η Κηφισιά με μπλοκ του Νικολάκη πάνω στο Ολιβέιρα και επίθεση του Χαντ έφτασε σε «απόσταση βολής» από τους γηπεδούχους 9-8. Η αθηναϊκή ομάδα με μπλοκ από τον Χαντ έφερε το σετ στα ίσα 12-12, αναγκάζοντας τον κόουτς Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά προσπέρασε για πρώτη φορά στο σετ τον Παμβοχαϊκό με 14-15, μετά από άουτ επίθεση του Ολιβέιρα, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Κηφισιά πήρε ξανά το προβάδισμα 18-19 με κερδισμένο πόντο του Τέιλορ Χαντ.Ο Παμβοχαϊκός με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Δαλακούρα πήρε ξανά το προβάδισμα με 20-19. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Χέπμπορν προηγήθηκαν με 20-21. Ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε ματς μπολ 24-23 όμως το «έσβησε» ο Χαντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άλλες δύο φορές μία «ανάσα» από τη νίκη όμως ισάριθμες φορές η Κηφισιά ισοφάρισε. Με το σκορ στο 26-26 ο Ντε Σόουζα έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά η οποία το εκμεταλλεύτηκε με μπλοκ του Νικολάκη που διαμόρφωσε το 26-28. Να σημειώσουμε ότι λίγο πριν την ολοκλήρωση του σετ αποβλήθηκε(για το σετ) ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης.

Στο τάι μπρέικ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλά και βρέθηκε νωρίς στο +3 (5-2) στηριζόμενος στην πίεση στο σερβίς. Με άσο του Χέπμπρον η Κηφισιά μείωσε 6-5. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τον Παμβοχαϊκό μπροστά στο σετ με 8-5. Οι γηπεδούχοι με επίθεση του Βουλκίδη έφτασαν στο +5 (12-7). Με τον Παλέντζα ο Παμβοχαίκός έφτασε σε ματς μπολ 14-8. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια άουτ σερβίς του Νικολάκη διαμόρφωσε το τελικό 15-9.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας.