Μόνο ο Άρης Χολαργού «διασώθηκε» στη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών

Μόνο μία ομάδα του Βορείου Τομέα από τις τέσσερις που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στη 12η αγωνιστική.

Ο Άρης Χολαργού κατάφερε να πάρει άλλη μία εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί του ΜΕΛΑΣ, με σκορ 48-46, παρά το γεγονός ότι έκανε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα των Βορείων διατηρείται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (21/1) θα υποδεχθεί τον Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου.

Αντιθέτως, η ΑΕΝ Κηφισιάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Εύνικο, από τον οποίο έχασε με σκορ 56-43 και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα υποδεχθεί την ΑΕΚ Περιστερίου.

Βαριά ήττα για τον Προμηθέα Χαλανδρίου στο κλειστό του Γέρακα από τον Κρόνο, με σκορ 82-48, σε έναν αγώνα όπου η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν… μπήκε ποτέ. Ο Προμηθέας παραμένει στην 9η θέση, με 13 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή (21/1) θα φιλοξενήσει τον ΜΕΛΑΣ.

Τέλος, ο Φ.Ο. Τούφας παρά το γεγονός ότι πάλεψε σκληρά, τελικώς έχασε στις… λεπτομέρειες εντός έδρας από το Γαλάτσι, με σκορ 46-45 και πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις 12 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (21/1) η ομάδα του Χαλανδρίου θα αγωνιστεί στο κλειστό του Χολαργού απέναντι στον Άρη.