Συναρπαστικό παιχνίδι και νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της φετινής αγωνιστικής περιόδου ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς κέρδισε στο κατάμεστο Ζηρίνειο τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ ( 23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12) για τη 14η αγωνιστική της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Η Κηφισιά δύο φορές βρέθηκε πίσω στα σετ, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει δύο πολύτιμους πόντους, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια πέρασε στο σερβίς ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα και  με δύο συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 8-6. Η διαφορά έφτασε στο +3 (9-6) για την ομάδα των Βορείων Προαστίων με κόντρα επίθεση του Χαντ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με «αιχμή του δόρατος» τον Λιντζ, πέρασαν μπροστά με 11-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ, με κόντρα επίθεση του Χαντ, η Κηφισιά πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» τον Φοίνικα 14-15.

Η ομάδα της Σύρου, με επίθεση του Γιορντάνοφ, πήρε «αέρα» τριών πόντων 14-17, όμως η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 17-17. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Πέτερλιν πέρασαν ξανά μπροστά 17-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με νέο σερί τριών πόντων πέρασε μπροστά με 20-19, με τον προπονητή του Φοίνικα Όσκαρ Κασμαρτζίκ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 21-19. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με 22-23. Ο Γάτσης έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 23-24. Στην επόμενη φάση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, με κόντρα επίθεση, έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 23-25.

Η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά στο δεύτερο σετ και με τους Χαντ και Ντε Σόουζα να τελειώνουν επιθέσεις προηγήθηκε με 10-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 για την Κηφισιά 12-6, με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επίθεση του Χήρα μείωσαν 14-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος, με επίθεση, έστειλε στους πάγκους τις δύο ομάδες με το σκορ στο 16-11.  Η Κηφισιά, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, και στη συνέχεια άσο του Παπαγγελόπουλου, πήρε διαφορά ασφαλείας 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-15 μετά από επίθεση του Χαντ.

Η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Λίντζ πάνω στον Χαντ μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-5. Στην καλύτερη φάση του αγώνα, που είχε μεγάλη διάρκεια, ο Νικήτας Εφραιμίδης, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ισοφάρισε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Με μπλοκ του Χέπμπορν πάνω στον Πέτερλιν η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11. Εκεί ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε  11-13. Η διαφορά έφτασε στο +4 για τον Φοίνικα 12-16, μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι, με δύο συνεχόμενους πόντους του Χέπμπορν, μείωσαν 15-17. Ο Μπαχαμέζος κεντρικός της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ έφερε την Κηφισιά στο -1 (17-18). Ο Νικήτας Εφραιμίδης στη συνέχεια με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι, με άσο του Μαρούλη, έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 22-24. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ «έσβησε» το 1ο σετ μπολ του Φοίνικα. Στην επόμενη φάση το σερβίς του Εφραιμίδη πήγε στο φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 23-25.

Η ομάδα των ΒορείωνΠροαστίων στο τέταρτο σετ «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και προηγήθηκε με 8-5. Με μπλοκ του Χαντ πάνω στον Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 11-7. Με άσο του Σονάρι Χέπμπορν και «πέναλτι» του Ντε Σόουζα η Κηφισιά πήρε «αέρα» 6 πόντων 14-8. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Λιντζ μείωσε17-14, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με άσο του Πέτερλιν μείωσε 20-18, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαγγελόπουλος διαμόρφωσε το 23-20. Ο ίδιος παίκτης έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-21. Οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο, όμως ο Χέπμπορν διαμόρφωσε το 25-22 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.  Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 4-3. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με επίθεση του Γιορντάνοφ πέρασαν μπροστά με 5-6. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7 μετά από επίθεση του Χαντ.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-10, ενώ στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χαντ και Χεπμπορν πάνω στον Χήρα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12, βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με άσο διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (3/2) θ’ αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό.

Η βαθμολογία της Volley League Ανδρών (14η αγωνιστική)