Νίκες για Αγ. Παρασκευή, Πανερυθραϊκό και Χολαργό στη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και 1 ήττα κατέγραψαν οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής στη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΣΠΑ.

Στον 1ο όμιλο η Αγία Παρασκευή συγκατοικεί πλέον στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τους Αγ. Αναργύρους, έχοντας αμφότεροι από 36 βαθμούς, μετά τη σημερινή νίκη της με σκορ 2-1 επί της Δόξας Βύρωνα. Η Santa μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 2′ με τον Βελέντζα είχε δοκάρι, αλλά χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 49′, οπότε ο Μπαλατσούρας έστειλε την μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Το 2-0 έκανε ο Τζίτζης στο 66′, ενώ το 2-1 έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 94′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βουρλούμη.

«Έσπασαν καρδιές» στο Ηράκλειο Αττικής, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ολυμπιακό Λιοσίων. Το ενδιαφέρον εστιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 50′ με τον Αντωνόπουλο, ενώ στο 79′ μπήκαν μπροστά στο σκορ, με γκολ του Φερεντίνου. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και στις καθυστερήσεις δέχθηκαν την ισοφάριση, με γκολ που πέτυχε ο Γκαβζίδης.

Παρά τον καλό της ρυθμό, η αναμέτρηση ανάμεσα στον Κένταυρο Βριλησσίων και την Τερψιθέα δεν ανέδειξε νικητή, καθώς έληξε 0-0, αφήνοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 16 βαθμούς.

Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε ευκαιρίες, με κυριότερη το χαμένο πέναλτι του Βογατσά στο 70′, αλλά τελικώς η Ν. Ιωνία δεν κατάφερε να νικήσει τους Τράχωνες, μένοντας στο 0-0. Αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα των Βορείων στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 12 βαθμούς.

16. ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 12 17 3 3 11 13 30

Στον 2ο όμιλο επιβλητική νίκη, με σκορ 3-0, πέτυχε ο Χολαργός επί της δεύτερης στη βαθμολογία ομάδα των Πετραλώνων και ανέβηκε στην 5η θέση, με 25 βαθμούς. Μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ (στο 47′ με τον Χρόνη και στο 50′ με τον Π. Καζάκο), ενώ στο 71′ ο Ζώης ήρθε να «βάλει το κερασάκι στην τούρτα», σημειώνοντας το 3-0.

Επιτέλους νίκη και για τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας της Αθηναΐδας με σκορ 3-0 κι ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς. Η επικράτηση της ομάδας των Βορείων Προαστίων ήρθε με τα γκολ του Πιπερά, στο 15′ και του Σουμελίδη, στο 17′ και στο 27′ με πέναλτι.

Η Πεύκη περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στον Άρη Πετρούπολης, ανεβαίνοντας στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το γκολ του Τσάτσα στο 30′ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50′ ο Σιδέρης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, με την Πεύκη ν’ απαντά στο 76′, με τον Πετράκη. Μάλιστα, στο 81′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ-φάουλ του Κοντογιαννόπουλου.

Τέλος, το Χαλάνδρι δεν τα κατάφερε στο γήπεδο της Ηλιούπολης απέναντι στον Χαραυγιακό, από τον οποίο και έχασε με 1-0, υποχωρώντας στη 14η θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Καλιμάνης στο 79′.