«Συννεφιασμένη Κυριακή» για τους Βόρειους στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Αρνητική ήταν αυτή η Κυριακή για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής μπάσκετ, αφού σημείωσαν 4 ήττες και μόνο 1 νίκη, αυτής της Καλαθοσφαίρισης Αγίας Παρασκευής επί της Ε.Α. Πατρών.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (14η αγωνιστική)

• Ένωση Ιλίου – Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 95-59

Στον 1ο όμιλο την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΚΑΟ Μελισσίων από την Αχαγιά ’82 με σκορ 73-64 και υποχώρησε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 24 βαθμούς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκε να χάνει με σκορ 20-9, το «μάζεψε» στη δεύτερη περίοδο (36-39), αλλά δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει την ανατροπή. Την επόμενη αγωνιστική (4/2) το συγκρότημα των Μελισσίων θ’ αγωνιστεί εκτός με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ήττα και για τη Ν. Ιωνία στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Γλαύκο, με σκορ 53-46, που φέρνει την ομάδα των Βορείων στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων θα υποδεχθεί την Καλαθοσφαίριση Αγία Παρασκευής, από την οποία έχει απόσταση ενός βαθμού.

Η ΚΑΠ κατάφερε να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα επικρατώντας της ΕΑΠ με σκορ 83-62 κι ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (14η αγωνιστική)

14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 14 (0-14)

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (4/2)

• Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου – Καλαμάτα ’80

Στον 2ο όμιλο, η Πεντέλη έχασε από τον Ερμή Σχηματαρίου με σκορ 67-60 και πλέον έπεσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 22 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (4/2) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο Έσπερο Λαμίας.

Ο Έσπερος Λαμίας οδηγεί μόνος πρώτος την κούρσα στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, μετά την επικράτησή του με 85-79 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Από την πλευρά της η Νίκη Αμαρουσίου γνώρισε κι αυτή την ήττα από την ΑΕΕ Παναγίτσας, με σκορ 83-73, και υποχώρησε στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχει ρεπό.

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (14η αγωνιστική)

• Άρης Νικαίας – ΑΟΚ Χανιά 75-80 (70-70 κ.α.)
  • Λοκρός Αταλάντης – ΒΑΟΛ Χίου 79-65
  • Ερμής Σχηματαρίου – Πεντέλη 67-60
  • Έσπερος Λαμίας – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 85-79
  • Άρης Πετρούπολης – ΟΦΗ 59-64
  • ΑΕΕ Παναγίτσας – Νίκη Αμαρουσίου 83-73

Ρεπό: Έσπερος Καλλιθέας

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (14η αγωνιστική)

1. Έσπερος Λαμίας 23 (10-3)