Νίκη μόνο για την Κηφισιά στη 18η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Νίκη μόνο για την Κηφισιά στη 18η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Αντιθέτως, ηττήθηκαν ΓΑΟ Κουκουβαούων, Τούφα Χαλανδρίου και Ολυμπιάδα Παπάγου.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (18η αγωνιστική)

• Αναγέννηση – Γαλάτσι 72-77

Στον 1ο όμιλο η Κηφισιά πήρε το «διπλό» την Παιανία επί του Κτησιφώντα, με σκορ 58-57 (Δεκάλεπτα: 10-9, 21-27, 33-41, 57-58) σε έναν αγώνα που απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα επιμέρους 24-17, χωρίς όμως να καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή. Το συγκρότημα των Βορείων, παρά τη νίκη του, υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου, με 32 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (22/2) θα αγωνιστεί στο κλειστό του Ταύρου απέναντι στον Αίολο.

Αντιθέτως, ο ΓΑΟ Κουκουβαούνων ηττήθηκε στο κλειστό της Αγ. Βαρβάρας από τον Πολυνίκη, με σκορ 71-56 (Δεκάλεπτα: 16-22, 33-44, 45-48, 71-56) παρ’ ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ για δύο δεκάλεπτα. Η ομάδα των Βορείων διατηρείται στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 25 βαθμούς, και την επόμενη αγωνιστική (22/2) θα υποδεχθεί την Τούφα.

Μια Τούφα Χαλανδρίου η οποία έχασε ακόμη έναν αγώνα στο «σπίτι» της, αυτή τη φορά από την πρωτοπόρο ΦΕΑ, με 78-57 (Δεκάλεπτα: 14-21, 27-43, 42-61, 57-78), χάνοντας από την αρχή την επαφή με το σκορ. Η ομάδα του Χαλανδρίου διατηρείται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 23 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (18η αγωνιστική)

ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛΛ/ΣΩΝ 21 18 3 15

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (18η αγωνιστική)

• Κυψελιακός – Αγ. Ανάργυροι 47-63

Για τον 2ο όμιλο η Ολυμπιάδα Παπάγου δεν τα κατάφερε απέναντι στον Φίλιππο, από τον οποίο έχασε εντός έδρας με σκορ 60-52 (Δεκάλεπτα: 14-22, 31-35, 44-44, 52-60). Η ομάδα των Βορείων αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά είχε λιγότερο «καθαρό» μυαλό στα τελευταία δέκα λεπτά. Η Ολυμπιάδα υποχώρησε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου, με 24 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα  υποδεχθεί τον Κυψελιακό.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών (18η αγωνιστική)