Μόνο ο Άρης Χολαργού πήρε ροζ φύλλο αγώνα στη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών

Μόνο ο Άρης Χολαργού από τις ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών πανηγύρισε νίκη στη 18η αγωνιστική. Αντιθέτως, ηττήθηκαν Προμηθέας Χαλανδρίου, Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου και ΑΕΝ Κηφισιάς.

Τα αποτελέσματα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών (18η αγωνιστική)

Φ.Ο. Τούφας Χαλανδρίου – Κρόνος 43-66
Άρης Χολαργού – Προμηθέας Χαλανδρίου 48-31
Αμύντας – ΑΕΝΚ 52-49
Ωρωπός – ΑΕΚ Π. 59-50
ΜΕΛΑΣ – Εύνικος 46-56
Ρεπό: Γαλάτσι

Ειδικότερα, ο Άρης Χολαργού επιβλήθηκε εντός έδρας του Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 48-31 (δεκάλεπτα: 16-6, 29-16, 39-29, 48-31), χωρίς ν’ αφήσει στον αντίπαλό του κανένα περιθώριο αντίδρασης. Η ομάδα του Άρη παραμένει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 30 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή 11/3 έχει το ρεπό του, ενώ ο Προμηθέας Χαλανδρίου μένει «κολλημένος» στην προτελευταία θέση, με 19 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στο κλειστό της Ζωφριάς τον Εύνικο.

Στο κλειστό του Υμηττού η ΑΕΝ Κηφισιάς υπέστη την ήττα από τον Αμύντα με σκορ 52-49 (δεκάλεπτα: 21-14, 29-28, 36-36, 52-49) σε έναν αρκετά αμφίρροπο αγώνα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων διατηρείται στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 26 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στο «Δημ. Βικέλας» την Ένωση Γαλατσίου.

Τέλος, ο Φ.Ο. Τούφας γνώρισε την ήττα στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» από τον Κρόνο Γέρακα, με σκορ 66-43 (δεκάλεπτα: 16-16, 29-35, 33-47, 43-66), αντέχοντας ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο την πίεση των αντιπάλων του. Η ομάδα του Χαλανδρίου παραμένει ουραγός, με 18 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσουν στο κλειστό του Αιγάλεω τον ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριο.

Η βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών (18η αγωνιστική)