Α2 μπάσκετ Ανδρών: Νίκες για Χολαργό, Παπάγο, Ψυχικό στην 23η αγωνιστική

Χολαργός, Παπάγος και Ψυχικό ήταν οι νικητές στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Ανδρών από τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής, αφού Μαρούσι και Δούκας γνώρισαν την ήττα από τους αντιπάλους τους.

Καρδίτσα – Παπάγου  77-82 (71-71 κ.α.)

Ο Χολαργός εξακολουθεί να… κοιτά προς την πλευρά της Α1, καθώς σημείωσε ακόμη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στη Δόξα Λευκάδας, με σκορ 81-67 (δεκάλεπτα: 16-11, 34-29, 59-48, 81-67) και παραμένει δεύτερος, με 42 βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά των δύο βαθμών από τον τρίτο, Ηρακλή.

Οι Χολαργαίοι ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα, με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων: Μπελ 15 π., Τσάμης 15 π. (8 ριμπ., 6 ασίστ), Παπανικολάου 14 π. (8 ριμπ.), Κόκκαλης 12 π., Τζακόπουλος 10 π.

Η ομάδα των Βορείων την επόμενη αγωνιστική (31/3) θ’ αντιμετωπίσει τον προτελευταίο της βαθμολογίας Δούκα.

Από την πλευρά του, το Ψυχικό πήρε τη νίκη στην έδρα του Αμαρουσίου, με σκορ 80-67 (δεκάλεπτα: 12-25, 23-40, 44-62, 67-80), διατηρώντας την 9η θέση του, με 34 βαθμούς και άφησε το Μαρούσι στην 11η θέση, με 32 βαθμούς. Η 24η αγωνιστική θα φέρει στην έδρα του Ψυχικού την ουραγό Λάρισα, ενώ το Μαρούσι θα πάει ν’ αγωνιστεί στην έδρα του Εθνικού.

«Διπλό» και για τον Παπάγο στην Καρδίτσα, με σκορ 82 – 77 στην παράταση (δεκάλεπτα: 13-14, 35-26, 49-47, 71-71, 77-82), με την κανονική διάρκεια του αγώνα να τελειώνει 71-71. Η ομάδα των Βορείων ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς και το επόμενο Σάββατο 31/3 θα φιλοξενήσει το πρωτοπόρο Περιστέρι.

Ένα Περιστέρι που «διέλυσε» τον ΑΣΕ Δούκα, με σκορ 123-91 (δεκάλεπτα: 28-22, 59-49, 92-65, 123-91), διασύροντας τον σύλλογο του Αμαρουσίου, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δούκας βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με 26 βαθμούς και στην 24η αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Χολαργό.