Νίκες για τους Βόρειους στη Γ’ ΕΠΣΑ, πλην του Ατρόμητου Μεταμόρφωσης

Μόνο η ήττα του Ατρόμητου Μεταμόρφωσης ήταν η «παραφωνία» για τις ομάδες του Βορείου Τομέα στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ ΕΠΣΑ, αφού με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους το Ψυχικό, το Μαρούσι, ο Νεοπεντελικός και η Κηφισιά 2010 (ο Ερμής Ειρ. Ηρακλείου δεν είχε αγωνιστική δραστηριότητα αυτό το Σαββατοκύριακο).

Ασταμάτητο συνεχίζει το Ψυχικό στον 1ο όμιλο, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το γήπεδο του Ρουφ, υποτάσσοντας τον Πανθησειακό με σκορ 4-1 και συνεχίζει να ηγείται στον όμιλο, με 54 βαθμούς. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Ηλία Μαραβελάκη, για να έρθει ο Παναγιώτης Κοτσώνης στο 34′ να κάνει δύο τα γκολ για την ομάδα των Βορείων. Στο 67′ ο Άγγελος Χρηστίδης μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους. Οκτώ λεπτά αργότερο ο Σωτήρης Λεοντίου εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι, διαμορφώνοντας το 1-3, για να ολοκληρώσει την «παράσταση» στο 87′ ο Βασίλης Βεντούρης, γράφοντας το τελικό 1-4.

Μεγάλο «διπλό» και για το Μαρούσι στο γήπεδο του Ελληνικού, όπου νίκησε το Παγκράτι με σκορ 2-1. Μια νίκη που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)

14. ΑΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ -2 22 0 0 22 20 89

Στον 2ο όμιλο ο πρωτοπόρος Νεοπεντελικός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο γήπεδο των Μελισσίων όπου φιλοξένησε τον Προμηθέα, τον οποίο νίκησε με σκορ 4-1 και συνεχίζει να απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής, με 52 βαθμούς. Μέσα σε σχεδόν ένα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Βορείων Προαστίων «καθάρισε» το παιχνίδι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τα γκολ των Κωνσταντίνου Τσάκαλου στο 52′, Νικόλαου Ντάρλα στο 62′, Παναγιώτη Μαρουλίδη στο 65′ και Γιάννη Μπουλούκου στο 73′, με πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν στο 86, με τον Χαράλαμπο Κωνσταντινίδη.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)

13. ΕΙΡΗΝΗ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ 4 20 1 1 18 11 63

Στον 3ο όμιλο η Κηφισιά 2010 έφυγε με το «τρίποντο» και από το γήπεδο του Υμηττού, όπου αντιμετώπισε τον Αρίωνα, τον οποίο και κέρδισε με 3-1. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα, με 57 βαθμούς, έχοντας τον δεύτερο της βαθμολογίας σε απόσταση 16 πόντων.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)