Νίκη… και πάλι

Νίκη… με σκορ 82-90 πέτυχε η Νίκη Αμαρουσίου στον εκτός έδρας αγώνα της με το Αγρίνιο. Έπειτα από αυτόν τον αγώνα η ομάδα του Αμαρουσίου βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 12 συνεχόμενες νίκες στις 13 τελευταίες αγωνιστικές.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκόφα αιφνιδιάστηκαν αρχικά από τους γηπεδούχους οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα των «κυανέρυθρων» στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +15. Ωστόσο, στη συνέχεια η Νίκη Αμαρουσίου κατόρθωσε να ανατρέψει το ματς ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά στο ’16 (39-39).

Στην τρίτη περίοδο επέβαλε το ρυθμό της τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-23 και παρ΄ όλο που η ομάδα του Αγρινίου δεν κατέθεσε τα όπλα, η Νίκη κατάφερε να επικρατήσει, για δεύτερη φορά στις φετινές αγωνιστικές, επί του Αγρινίου. Να σημειωθεί ότι με το ίδιο σκορ (90-82 υπέρ της Νίκης) είχε λήξει και ο αγώνας του α’ γύρου μεταξύ των δύο ομάδων.

Κορυφαίος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Παντελής Κυπριτζόγλου με 26 πόντους, χωρίς πάντως να υπάρχει «κυανέρυθρος» που να υστέρησε σε απόδοση. Μάλιστα, ο Δημήτρης Γκόφας βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της ομάδας, συμπεριλαμβανομένου και του 16χρονου Θανάση Θωμόπουλου που πήρε το «βάπτισμα του πυρός».

Δεκάλεπτα: 31-18, 50-46, 63-69, 82-90

Διαιτητές: Σοφιανόπουλος, Κανελλόπουλος.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Πατίκας, Λαμπρόπουλος 21 (3), Τεπετίδης 19 (3), Μπαρούχας 22 (2), Τερσενίδης 4, Κόκκιος, Μήτσου 2, Τρυφωνόπουλος, Σαμουρέλης 14, Κουδούνας.

Νίκη Αμαρουσίου (Γκόφας): Αποστολόπουλος 16 (2 τρίπ., 5 ασίστ), Τσέκενης Γ., Θωμόπουλος Θαν., Παβλίσεβιτς 12 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Κοντογιάννης 20 (2 τρίπ., 2 κλεψ.), Κυπριτζόγλου 26 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 2 κλεψ.), Θωμόπουλος Θωμ., Γιατράκος 2, Σαλτουρίδης 5 (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Τσέκενης Αν. 4, Δέλλιος 5 (14 ριμπ., 5 τάπες, 3 κλεψ.), Τσιάτσιος.