Ήττα στον πρώτο προημιτελικό για την Κηφισιά από τον Άρη με 78-60

Με 78-60 επικράτησε ο Άρης της Κηφισιάς στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ (16/4) της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης (Σάββατο 23/4) στο Ζηρίνειο.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της ομάδα, εξελίχθηκε ως εξής:

Με 3-0 προηγήθηκε η Κηφισιά στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ (4-3) δύο λεπτά αργότερα. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης σκόραρε για το 7-7, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως για το 9-7 στα μισά της περιόδου. Ο Άρης αύξησε τη διαφορά στους 4 πόντους (11-7), αλλά ο Κασελάκης μείωσε σε 11-8 στο 7’ κι εν συνεχεία ο Γκίκας ισοφάρισε σε 11-11 και με ένα ακόμη  τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-14. Το δεκάλεπτο έληξε 13-20  υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Σμιθ ανέβασε στους 9 πόντους τη διαφορά (13-22) στο 11’, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν  σε 17-22 στο επόμενο λεπτό. Ο Άρης  στο 14’ ψαλίδισε στον πόντο (23-24) τη διαφορά και στη συνέχεια προηγήθηκε με 3 πόντους(27-24), αλλά η Κηφισιά απάντησε για το 27-26 στο 16’. Ο Κασελάκης ισοφάρισε σε 33-33 στο 19’ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ (33-35).

Ο Χογκ σκόραρε για το 33-37, αλλά ο Άρης απάντησε αμέσως  μειώνοντας σε 36-37 στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου κι εν συνεχεία πέρασε μπροστά με 41-39 στο επόμενο λεπτό. Ο Σμιθ ισοφάρισε σε 41-41 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5 πόντους (48-43) στα μισά της περιόδου κι εν συνεχεία με 7 (50-43) στο 26’. Η τρίτη περίοδος τελείωσε 52-48 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Άρης αύξησε στους 6 πόντους (54-48) τη διαφορά στο 31’, αλλά ο Χογκ μείωσε στους 4 πόντους (54-50) δύο λεπτά αργότερα. Ο Γλυνιαδάκης έφερε το ματς στους 3 πόντους (55-52). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (62-53) στα μισά του δεκαλέπτου κι εν συνεχεία στους 11 (64-53), αλλά ο Στίγκερς σκόραρε για το 64-55 στο 36’. Ο Άρης ανέβασε γρήγορα στους 15 πόντους τη διαφορά (70-55). Τελικό σκορ 78-60 υπέρ των γηπεδούχων .

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60

Οι διαιτητές: Χριστοδούλου- Παπαπέτρου – Γκούμας

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Δήμας 3 , Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 13, Γουότερς 18, Ζάρας 3, Χάγκινς 2, Κοέν 6, Μούρτος 3, Σίμτσακ 10, ΜακΝιλ 15.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ, Στίγκερς 2, Χατζηνικόλας, Γκίκας 10, Σταμάτης 2, Κασελάκης 14, Χρυσικόπουλος 2, Χογκ 14, Σμιθ 6, Ελ-Αμίν, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 10.