Η Κηφισιά “διέλυσε” τα Τρίκαλα με 115-79

Με 115-79 επικράτησε η Κηφισιά των Τρικάλων στη χθεσινή (6/2) εντός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, πέτυχε τη μεγαλύτερη σε εύρος επικράτησή της στην Α1 και επέστρεψε στις νίκες και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με τον Κόροιβο το προσεχές Σάββατο (13/2).

Το παιχνίδι

Ο Γλυνιαδάκης έγραψε το 2-0 για την Κηφισιά στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Στίγκερς και Ελ Αμίν διαμόρφωσαν το 7-2 στο 8’. Με καλές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (11-4). Τα Τρίκαλα μείωσαν στους 5 πόντους (14-11) στα μισά της περιόδου κι εν συνεχεία ψαλίδισαν κι άλλο τη διαφορά στο καλάθι (18-16). Στο 7’ ο Χογκ με 3  πόντους έκανε το 21-17 υπέρ της Κηφισιάς και ο Κασελάκης στη συνέχεια ανέβασε ξανά τη διαφορά στυς 5 πόντους (24-19). Το  δεκάλεπτο τελείωσε με την Κηφισιά να προηγείται με 7 πόντους (29-22).

Ο Πόποβιτς ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (31-22) στο 11΄ κι εν συνεχεία ο Σμιθ στους 11 πόντους (36-25). Η Κηφισιά με ένα σερί 11-4 βρέθηκε να προηγείται των Τρικάλων με 14 πόντους (40-26) στο 14΄. Ο Μάρσαλ με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 45-28 υπέρ των γηπεδούχων στο 17΄. Ο Κόνγκερ για τους φιλοξενούμενους μείωσε σε 47-33 αλλά οι Γλυνιαδάκης και Μάρσαλ απάντησαν (55-33) στο 19΄. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ με 25 πόντους (58-33).

Στο +28 οι «Κηφισιώτες» (61-33) στο 21΄ κι εν συνεχεία στο +31 με εύστοχο τρίποντο του Ελ Αμίν. Με καθαρό μυαλό στην επίθεση και καλή άμυνα, η Κηφισιά ανέβασε τη διαφορά στους 34 πόντους (74-40) στα μισά του δεκαλέπτου. Με τον Μπράουν τα Τρίκαλα μείωσαν  (78-45) στο 28΄ . Η τρίτη περίοδος έληξε με την Κηφισιά να προηγείται στο σκορ με 36 πόντους (90-54).

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Με τρίποντο του Χατζηνικόλα η διαφορά έφτασε τους 38 πόντους (98-60) στο 37΄ και με τρίποντο του Σταμάτη η ομάδα μας έκανε το 101-66 στο 35΄. Με 8 πόντους από Σμιθ και Σταμάτη η διαφορά ανέβηκε στους 41 πόντους (111-70)  στο 38΄. Το ματς έληξε 115-79 υπέρ των γηπεδούχων.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Κηφισιάς έκανε ο Jermaine Marshall, σημειώνοντας 16 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79

Διαιτητές: Κορομηλάς – Σώμος – Παφίλης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 16,Στίγκερς 3, Χατζηνικόλας 5, Γκίκας 4, Πόποβιτς 4, Σταμάτης 8, Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Χογκ 15, Σμιθ 21, Ελ Αμίν 19, Γλυνιαδάκης 10.

ΤΡΙΚΑΛΑ(Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 3, Τσιλούδης, Καραθανάσης 5, Τσιάρας 6, Κόνγκερ 13, Βίλιαλμσον 3, Καλλές 5, Ρόμπινσον 20, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20, Βαρυτιμιάδης 4.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο παίκτης της Κηφισιάς, Ρόσκο Σμιθ, δήλωσε:

«Είχαμε μια καλή μέρα σήμερα. Παίξαμε σκληρά και όλοι εκτέλεσαν σωστά και σε άμυνα και σε επίθεση. Παίξαμε επιθετικά στην άμυνα από την αρχή του αγώνα και η επικοινωνία μας στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση ήταν εξαιρετική και αυτό αρκούσε για να κερδίσουμε το ματς».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, επεσήμανε:

«Καλησπέρα. Σήμερα κάναμε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Ειδικά στην επίθεση βρέθηκαν σε μια εξαιρετική βραδιά όλοι οι παίκτες μας ακόμα και ο παίκτης που φέραμε πριν 3 μέρες ήταν πολύ εύστοχος.

Καταφέραμε μετά τα πρώτα 10-12 λεπτά να πάρουμε μια μεγάλη διαφορά, παίξαμε σοβαρά ως το τέλος, σεβόμενοι τον αντίπαλό μας.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τη σημερινή, αλλά και για όλη την προσπάθεια συνολικά. Να συμπληρώσω σε αυτό που είπε ο Κώστας, ότι είναι πολύ σημαντικό για μας που ασχολούμαστε όλη τη μέρα με το μπάσκετ να μην ξέρουμε πιο ρόστερ θα έχουμε την επόμενη μέρα. Αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα πριν από 15 μέρες. Η διαφορά Κηφισιάς και Τρικάλων είναι ότι η ομάδα μας έχει και μερικούς καλούς Έλληνες παίκτες και είναι πιο εύκολο να φέρει και έναν ξένο παίκτη, οπότε δεν έχουμε πληρώσει την απουσία του Λόουερι , αλλά το πρόβλημα υφίσταται και είναι πολύ μεγάλο και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σοβαρή δουλειά με αυτά τα δεδομένα.

Σήμερα, μπορεί να φανεί περάξενο αυτό που λέω, σώσαμε την κατηγορία και συνεχίζουμε βλέποντας τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Θα συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό στο υπόλοιπο πρωτάθλημα. Καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο του κόουτς, ο οποίος έχει καταφέρει με δύσκολες συγκυρίες να παραμείνουν τα Τρίκαλα στην Α1 και πιστεύω ότι επειδή είναι έμπειρος και έξυπνος θα βρει και πάλι τον τρόπο να κάνει το ίδιο. Καλή συνέχεια και καλή επιστροφή».

Πηγή: kifissiabc.gr