Στο final four του κυπέλλου ο ΑΟΠ Κηφισιάς

Την πρόκρισή του στο final four του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς (Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς) μετά τη νίκη του με 3-1 σετ (18-25, 25-13, 25-22, 25-18) επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης. Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που η Κηφισιά θα λάβει μέρος στο final four.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πίεση στο σερβίς και δύο μπλοκ του Μιχαΐλοβιτς πέρασε μπροστά  με 1-4. Με τον Γκουιλέν στο σερβίς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με  2-7. Στη συνέχεια με επιθέσεις από τον  Γιοβάνοβιτς και τον Χριστοφιδέλη η Κηφισιά μείωσε σε 6-9, αλλά ο Εθνικός απάντησε άμεσα κάνοντας το 6-11. Ο προπονητής Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ για να «κόψει» τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Με πίεση στο σερβίς από τους Μιχαΐλοβιτς και Τουράγιανιν ο Εθνικός προηγήθηκε με 12-19.

Η Κηφισιά αντέδρασε και με πόντο του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε σε 16-19. Επίθεση και μπλοκ από τον Φόγιερ έδωσαν «αέρα» 6 πόντων στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (16-22), ο οποίος τελικά κατέκτησε το σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 1-3, αλλά με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Παπαγγελόπουλου και Ρουμελιωτάκη προηγήθηκε με 4-3. Με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-5, ενθουσιάζοντας τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Ζηρίνειο.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με τον Παπαγγελόπουλο να πιέζει στο σερβίς και να παίρνει δύο συνεχόμενους άσσους προηγήθηκε με 12-6. Ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση έκανε το 14-7 αναγκάζοντας τον προπονητή του Εθνικού να ζητήσει τάιμ άουτ. Με έξυπνο πλασέ του Φόγιερ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 18-11. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και του Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσε το 20-11. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-13 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην αρχή του τρίτου σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 3-6 στηριζόμενος στα καλά σερβίς του Γκουιλέν που δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς. Με επίθεση του Μιχαΐλοβιτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8.

Με συνεχόμενα λανθασμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες το σκορ πήγε στο 8-9 για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ με επίθεση από τον Ρουμελιωτάκη οι «Κηφισιώτες» ισοφάρισαν σε 10-10.

Πόντος από τον Τουραγιανίν και άσσος από τον Γκουιλέν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-13. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με δύο μπλοκ του Μπίσετ έφτασαν πρώτοι στο  2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Επίθεση από τον Μπίσετ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην Κηφισιά (20-15) με τον προπονητή του Εθνικού να καλέσει τάιμ άουτ. Με δύο άσσους του Βλαχόπουλου ο Εθνικός μείωσε σε 20-19. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Ρουμελιωτάκη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-19. Η Κηφισιά κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-22.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Κηφισιάς στο 4ο σετ του αγώνα. Με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-0. Σε αυτό το διάστημα ο Στεφάνου έβγαλε δύο εξαιρετικές άμυνες. Με μπλοκ του Μπίσετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-1.

Με άσσο του Δαλακούρα και επίθεση του Κιόση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 11-6, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Με τον ίδιο τρόπο ο Ρουμελιωτάκης έκανε το 13-6 για τους γηπεδούχους. Με επίθεση του Μιχαΐλοβιτς ο Εθνικός μείωσε σε 16-9. Επίθεση του Κώστα Χριστοφιδέλη έκανε το 21-15 για την Κηφισιά. Η Κηφισιά κέρδισε το 4ο σετ με 25-18.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 12 (11/14 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 38% άριστες), Μπίσετ 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (3/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ – 39% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ – 29% άριστες), Κάπελλας.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 30% άριστες), Τουρανγιάνιν 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/24 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Γκουλιέν 12 (7/17 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 73% υπ – 27% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (άσσος, 50% υπ – 50% άριστες), Ίλιτς, Τσέλιος.

Δηλώσεις προπονητών

Κώστας Αρσενιάδης: Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Ο Εθνικός είναι μία πολύ μαχητική ομάδα με ιδιαίτερη δυναμική στο φιλέ. Έχει τέσσερα καλά τζαμπ σερβίς τα οποία είναι πρόβλημα για κάθε υποδοχή. Μας πίεσαν πολύ και μας έβγαλαν αδυναμίες στο πρώτο σετ. Προσαρμοστήκαμε και απέναντι στους καλούς σέρβερ αντιπαρατάξαμε την καλή μας υποδοχή και τελικά ήρθε αυτή η μεγάλη πρόκριση για εμάς στο final four του κυπέλλου.

Την ίδια στιγμή κάνουμε την προσπάθεια μας να είμαστε και στο final four του πρωταθλήματος. Δεν το έχουμε εξασφαλίσει ακόμα μαθηματικά, αλλά είμαστε κοντά στο να υλοποιήσουμε και αυτόν τον στόχο.

Δεν επαναπαυόμαστε  γιατί οι παίκτες είναι συνεχώς στα «κόκκινα». Αναγκαζόμαστε και βάζουμε παίκτες τραυματίες να παίξουν. Δίνω συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την ποιότητα που έχουν και τη μαχητικότητα που βγάζουν στο παιχνίδι.

Θανάσης Μουστακίδης: Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη δίκαιη νίκη της. Την Κυριακή παίζουμε ξανά για το πρωτάθλημα και ελπίζω να εμφανιστούμε πιο έτοιμοι και πιο αποτελεσματικοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το κλειδί του σημερινού αγώνα ήταν η υποδοχή.