Με 3-1 εξουδετέρωσε τον Φοίνικα η Κηφισιά

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ επί του Φοίνικα στη Σύρο πέτυχε ο ΑΟΠ Κηφισιά, ξεφεύγοντας τρεις βαθμούς από τον αντίπαλό της (διαθέτοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας) μπαίνοντας δυνατά στην τελική ευθεία για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο της Volleyleague.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους “Κηφισιώτες” οι Παπαγγελόπουλος, Ρουμελιωτάκης και Γιοβάνοβιτς.

Η ομάδα περιγράφει τον αγώνα στη σελίδα της στο Facebook ως εξής:

Σημαντική νίκη με 1-3 σετ σημείωσε ο ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Φοίνικα στη Σύρο. Η ομάδα μας, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, βρίσκεται στην 2η θέση με 45 βαθμούς.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Φοίνικα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4. Στη συνέχεια η Κηφισιά, με «όπλο» της το καλό σερβίς και το δυνατό μπλοκ, κατάφερε με ένα σερί 2-12 να περάσει μπροστά με 10-16. Οι παίκτες του Φοίνικα κατάφεραν να μειώσουν σε 20-21, αλλά η Κηφισιά με καλές επιλογές έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ «έσπασαν καρδιές» με τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο-πόντο για την κατάκτησή του. Η Κηφισιά βρέθηκε κοντά στην κατάκτησή του, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα συνεχόμενα σετ μπολ που της παρουσιάστηκαν. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το κατακτήσουν με 31-29 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ(7-8). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» μία διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12). Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη όμως βελτίωσαν την υποδοχή και πίεσαν στο σερβίς, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. H ομάδα των Βορείων Προαστίων πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-21 και τελικά πήρε το σετ με 21-25.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες της Κηφισιάς στο 4ο σετ κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το παιχνίδι τους. Από τα μισά του σετ ο ΑΟΠ Κηφισιάς βρέθηκε μπροστά με 10-16 και τελικά κατέκτησε το σετ με 18-25.

4ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 18-25

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 31-29, 21-25, 18-25)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 3 (3/6 επ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 40% υπ – 30% άριστες), Ντόκιτς 19 (17/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ – 23% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ – 38% άριστες), Μάρκου 1 (1 επ), Μουρούτης, Λάππας 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ – 29% άριστες), Ανδρεάδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 39% άριστες), Μπίσετ 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 19 (9/12 επ, 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (11/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (23/46 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 44% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.

Κώστας Αρσενιάδης: Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα

Ο προπονητής της ομάδας Κώστας Αρσενιάδης, μετά το τέλος του αγώνα με τον Φοίνικα στη Σύρο, τόνισε:

«Δεν χρειάζονται πανηγυρισμοί παρ΄ ότι όλοι ξέρουμε πως κάναμε μία ακόμα μεγάλη νίκη. Δεν ήταν καλό ποιοτικά το ματς, αλλά πήραμε τη νίκη.

Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Έχουμε δύσκολους αγώνες με Ορεστιάδα, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μου αλλά και στον Φοίνικα για αυτά που έχει πετύχει».