Η “Κηφισιά” καθάρισε την Ορεστιάδα με 3-0 σετ

Μέσα σε 63 λεπτά, ο ΑΟΠ Κηφισιάς “καθάρισε” το παιχνίδι με την Ορεστιάδα (3-0 σετ) πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague. Η Κηφισιά ανώτερη σε όλους τους τομείς κατέκτησε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Η αποψινή νίκη (2οή αγωνιστική) εξασφαλίζει στους “Κηφισιώτες” τη 2η θέση στην κανονική περίοδο, ενώ ταυτόχρονα η ομάδα μπορεί να βλέπει (τουλάχιστον από μαθηματικής πλευράς) ακόμη και την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Η περιγραφή του αγώνα, μέσα από την ανακοίνωση της ομάδας, έχει ως εξής:

Στην αρχή  του πρώτου σετ η Ορεστιάδα, έχοντας τον Μίλιτς στο σερβίς, προηγήθηκε με 3-5. Οι παίκτες της Κηφισιάς με πίεση στο σερβίς, πόντο του Γιοβάνοβιτς και μπλοκ του Χριστοφιδέλη, βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5.

Οι γηπεδούχοι, με ισχυρό μπλοκ και καλές άμυνες, έχτισαν μία διαφορά 5-6 πόντων. Η Κηφισιά  στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγήθηκε με 16-10. Ο Γιοβάνοβιτς, με καρφί στην ευθεία και άσσο, διαμόρφωσε το 19-11. Οι φιλοξενούμενοι, με μπλοκ άουτ σε επίθεση του Βουκασίνοβιτς, μείωσαν σε 20-13. Με μπλοκ του Μίλιτς η Ορεστιάδα μείωσε σε 22-16. Ο Ρουμελιωτακης, με άσσο, διαμόρφωσε το 25-16 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΠ Κηφισιάς με τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς (δύο άσους) πήρε από νωρίς προβάδισμα (8-2). Ο Χήρας, με καρφί, μείωσε σε 9-4, αλλά ο Γιοβάνοβιτς, με τρεις συνεχόμενους πόντους, έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην Κηφισιά (12-4). Με καρφί στην ευθεία  ο Βουκασίνοβιτς μείωσε σε 13-5, ενώ με άσσο ο Νικολάκης έκανε το 15-5. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-7.

Με το σκορ στο 16-8, ο Αμπουίλα στην προσπάθειά του να σερβίρει τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι, με τον Μποζίδη να παίρνει τη θέση του.

Ο Χριστοφιδέλης, με καρφί στη διαγώνιο, έκανε το 23-9, ενώ ο  ΑΟΠ Κηφισιάς κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το τρίτο σετ και με τρία μπλοκ (δύο από τον Φραγκιαδάκη) προηγήθηκαν με 5-1. Με άσσο του Χριστοφιδέλη, η Κηφισιά προηγήθηκε 7-2, ενώ με επίθεση του Ριζόπουλου η Ορεστιάδα μείωσε σε 7-4. Με άσσο του Νικολάκη οι γηπεδούχοι έκαναν το 10-5. Ο Χριστοφιδέλης με πλασέ έκανε το 14-8. Με μπλοκ του Κανταρίδη πάνω στον Γιοβάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-10. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Νικολάκη, κάνοντας το 20-11. O Πεντίδης με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-15.

Ντεμπούτο με την ομάδα της Κηφισιάς έκανε o 17χρονος Χρήστος Οικονομόπουλος.

Δηλώσεις προπονητών

Κώστας Αρσενιάδης: “Οι παίκτες μου ήταν σοβαροί και πειθαρχημένοι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Παρουσιαστήκαμε με ιδιαίτερη όρεξη. Δυστυχώς το παιχνίδι χάλασε με τον τραυματισμό του Αμπουίλα, προς το τέλος του δεύτερου σετ. Το τρίτο σετ θα έλεγα ότι ήταν χωρίς ενδιαφέρον. Μέχρι εκείνη την  στιγμή η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική, παρά τη διαφορά στα σετ. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου και τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν τον αγώνα”.

Κριστόφ Πλάμεν: “Η  Κηφισιά σήμερα έπαιξε καλά, σε αντίθεση με την  ομάδα μου που δεν είχε καλή απόδοση. Έχουμε προβλήματα με τους τραυματισμούς, ενώ την ίδια στιγμή δύο παίκτες μας υπηρετούν στον στρατό. Κοιτάμε το παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου, το οποίο είναι ιδιαίτερα κρίσιμο”.

Διαιτητές: Κυριοπούλου – Μυλωνάκης