Νίκη σε «νεκρό» χρόνο για τον ΑΣΕΔ επί του Φιλίππου Βεροίας

Με εύστοχο πέναλτι του Μυλωνά σε «νεκρό χρόνο» ο Δούκας πανηγύρισε τη νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας με 21-20 στη δεύτερη αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έστω και «δια πυρός και σιδήρου» έφτασε στη δεύτερη επικράτηση της στο πρωτάθλημα κόντρα στον περσινό νταμπλούχο Ελλάδος.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, όμως ο Δούκας, με «όπλο» την άμυνα «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 9-4.

Ο Φίλιππος Βέροιας, που έμενε για 18 λεπτά χωρίς τέρμα, προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 10-8 για να λήξει τελικά το πρώτο μέρος της αναμέτρησης 12-9 υπέρ των «μπλε».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια σημαντική απώλεια για το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη αφού στο 31,42 αποβλήθηκε με τρίτη δίλεπτη ο Μάριος Μωραΐτης. Οι «μπλε» έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το 45’ (19-14), όμως ο Φίλιππος με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 λίγο πριν το φινάλε.

Στην τελευταία επίθεση ο Ντούνης κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μυλωνάς σε «νεκρό» χρόνο. Ο 20χρονος παίκτης του Δούκα ευστόχησε και έγραψε το τελικό 21-20, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην κερκίδα του Αθλητικού κέντρου Δαΐς.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-4, 6-4, 7-4, 10-6, 12-9 (ημχ.) 15-11, 17-13, 19-14, 19-16, 20-19, 21-20

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης 2, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλλης 3, Αποστολίδης 1, Αραπακόπουλος 1, Μπάρμπας, Μπάγιος 5, Αντωνόπουλος, Μυλωνάς 2, Μπραουδάκης, Ντούνης 2, Βελαώρας, Κυρκίτσος, Νταρσουλάντ.

Φίλιππος Βεροίας (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 4, Ψωμιάδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Βραζάλιτσα 2, Παπαδόπουλος 2, Κίρτσιος.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν

Παρατηρητής: Νικολίτσας

Κόκκινες: 31:42 Μωραΐτης (τρία δίλεπτα), 59:58 Παπαδόπουλος (δεν κρατήθηκε δελτίο),