Οι Κορασίδες 1 του Φ.Ο. Βριλησσίων νικήτριες επί του Α.Σ. Παπάγου

Με νίκη επί του Α.Σ. Παπάγου συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα Κορασίδων οι Κορασίδες 1 του Φ.Ο. Βριλησσίων.

Το παιχνίδι ήταν για τη 2η αγωνιστική της α΄ φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος (γ΄ όμιλος) και η γηπεδούχος ομάδα των Βριλησσίων επιβλήθηκε με σκορ 3-0 σετ (25-11, 25-11, 25-21).

Όπως αναφέρει ο Φ.Ο. Βριλησσίων στην ιστοσελίδα του, στα δύο πρώτα σετ, ο Φ.Ο. Βριλησσίων πήρε αρκετούς πόντους από το σερβίς του και τη μέτρια υποδοχή της φιλοξενούμενης ομάδας. Η νεαρή ομάδα του Α.Σ. Παπάγου ξεκινούσε με ενθουσιασμό στα δύο πρώτα σετ, όμως πολύ σύντομα αποσυντονιζόταν, με αποτέλεσμα η ομάδα του Φ.Ο. Βριλησσίων να μπορεί εύκολα να πάρει σημαντική διαφορά.

Το τρίτο σετ φάνηκε αρχικά να είναι «καρμπόν» με τα προηγούμενα σετ. Και πράγματι ο Φ.Ο. Βριλησσίων προηγήθηκε με 24-13, όμως αυτό το σετ φάνηκε μια αιωνιότητα για τη γηπεδούχο ομάδα, καθώς ο Α.Σ. Παπάγου πίεσε στο σερβίς, οι αθλήτριες του Φ.Ο. Βριλησσίων νόμιζαν ότι λόγω διαφοράς το σετ είχε τελειώσει, παρόλα αυτά ένα συνεχόμενο σερί από σερβίς 0-8, έκανε το σκορ 24-21! Τελικά όμως εκεί σταμάτησε το σερί του Α.Σ. Παπάγου και έτσι ο Φ.Ο. Βριλησσίων πήρε την πρώτη του φετινή νίκη.

Μια νίκη ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης ενόψει των επόμενων δύσκολων αναμετρήσεων για την ομάδα του Φ.Ο. Βριλησσίων και η οποία έδωσε τη δυνατότητα στο αρχικό σχήμα κάπως να δέσει, αφού κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό να γίνει στο πλαίσιο των λίγων προπονήσεων που έχει η ομάδα κορασίδων του Φ.Ο. Βριλησσίων.

Φ.Ο. Βριλησσίων (Κωβαίος):  8. Θωμαδάκη (αρχηγός), 7. Καραμπουλα, 1. Τσιαμούλη, 19. Γολέμη, 2. Μανδρέκα, 16. Μποκή, 4. Γιαμά (λίμπερο) (6. Μπινιάρη)/(5. Μοχλούλη, 9. Μάμαλη, 17. Ματθαιουδάκη).

Α.Σ. Παπάγου (Πούμπουρας): 16. Κολαιοπούλου, 8. Βέττα, 11. Γκικόκα, 7. Αλεξοπούλου (αρχηγός), 6. Αναγνωστοπούλου, 4. Γκόλια, 19. Παπαδήμα (λίμπερο)(12. Σαπεροπούλου, 1. Τσιάντη (λίμπερο), 18. Μπράτσα, 9. Γατοπούλου, 17. Λώρη, 10. Γιεφτιτς-Δημητριάδου, 2. Μαυροβουνιώτη).