Volley League: Με νίκη… μπήκε στο 2020 ο ΑΟΠ Κηφισιάς
Βόλεϊ

«Ποδαρικό με το δεξί» έκανε στο 2020 ο ΑΟΠ Κηφισιάς, ο οποίος κέρδισε στο Ζηρίνειο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ (26-24, 25-21,16-25,25-19) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League. Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με 15 βαθμούς και βρίσκεται για τα καλά μέσα στον στόχο της που είναι τα play off, όπως αναφέρει ο Σύλλογος στην ιστοσελίδα του.

Στο παιχνίδι οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος και έτσι το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα. Οι γηπεδούχοι με καλό side out και πίεση στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, αναφέρει η ίδια πηγή, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

H βαθμολογία της Volley League (9η αγωνιστική)

Αγχωτικό προβάδισμα για την Κηφισιά

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς και πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 9-9. Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9, αναγκάζοντας τον κ. Ζλατιλίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολο side out και παρά τα λάθη στο σερβίς, προηγήθηκαν με  18-15, με εντυπωσιακή επίθεση του Μπατατζίμ. Η ομάδα των Βορείων αύξησε τη διαφορά της στο +4 (20-16) μετά από άουτ επίθεση του Σαρικεΐσογλου.

Στην εξέλιξη του σετ ο Καρατζάς με επίθεση σε πρώτο χρόνο και πλασέ του Ρουμελιωτάκη ο ΟΦΗ μείωσε 22-20, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Μάλιστα οι Κρητικοί έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» (23-22), μετά από μπλοκ του Τσούλαφιτς στον Μπατατζίμ. Ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην αθηναϊκή ομάδα, όμως το μπλοκ του ΟΦΗ σταμάτησε τον Παλέντζα, διαμορφώνοντας το 24-23, ενώ στο δεύτερο σετ μπολ ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Μπατατζίμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε σετ μπολ 25-24. Στην επόμενη φάση ο Μπάιερς με μπλοκ στον Σαρικεΐσογλου διαμόρφωσε το 26-24.

Με «πατημένο γκάζι» το 2-0

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και με καλό σερβίς προηγήθηκαν με 3-0. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Μπάση και άσος του Σπυριούνη έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στους «μπλε» με 7-2. Η Κηφισιά συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +7 (10-3) μετά από φιλέ του Ρουμελιωτάκη σε επίθεση. Η Κηφισιά συνέχισε με «πατημένο το γκάζι» και μετά από μπλοκ του Μπάιερες και άσο του Νικολάκη προηγήθηκε 13-4. Οι γηπεδούχοι δεν «ξανακοίταξαν πίσω», αν και  ο ΟΦΗ, με διαδοχικούς πόντους, πλησίασε 23-19, κατακτώντας το σετ με 25-21 με πλασέ του Μπάση.

Μείωσε σε 2-1 ο «μεταμορφωμένος» ΟΦΗ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο στο 3ο σετ. «Έσπασαν» μπάλες, ενώ με άσο του Καράμπαλι προηγήθηκαν 5-3, ενώ μετά από λάθος του Μπατατζίμ το σκορ διαμορφώθηκε 7-4. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ με μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Ντε Πρα, η διαφορά πήγε στο +4 για τον ΟΦΗ (11-7), με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ.

Οι οδηγίες του προπονητής της Κηφισιάς «αφύπνισαν» τους παίκτες του, οι οποίοι με τρεις διαδοχικούς πόντους μείωσαν 11-10, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Μάλιστα η Κηφισιά «έπιασε» στο σκορ τον ΟΦΗ 12-12 με μπλοκ του Μπάση.

Ο ΟΦΗ έβγαλε «πείσμα» και, με διαδοχικούς πόντους, μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 15-12. Η Κηφισιά με άσο του Μπάση μείωσε στον πόντο 15-14, όμως δύο διαδοχικά λάθη από τους Ντε Πρα και Μπάιερς έφεραν ξανά τον ΟΦΗ στο +3 (17-14). Τα «Κηφισιώτικα» λάθη συνεχίστηκαν, ο ΟΦΗ τα εκμεταλλεύτηκε και κατέκτησε με άνεση το σετ 25-16, με επίθεση του Σαρικεΐσογλου.

«Τρίποντο» νίκης για την Κηφισιά

Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη και πιέζοντας στο σερβίς με τον Μπάση προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη μείωσαν 7-6. Η Κηφισιά «απάντησε» και, με κερδισμένα μπλοκ άουτ από τους δύο Βραζιλιάνους της, πήγε ξανά στο +3 (9-6).

Οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικούς πόντους τους Σαρικεΐσογλου έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, ενώ στη φάση του αγώνα ο Ντε Πρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12. Με τον Κολτσιάκη στο σερβίς να παίρνει δύο συνεχόμενους άσους, η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ.

Ο ΟΦΗ πίεσε για την ανατροπή, όμως η Κηφισιά άντεξε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Κολτσιάκης με επίθεση διαμόρφωσε το 22-17, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπατατζίμ έδωσε εξαπλό ματς μπολ (24-18), ο Τσούλαφιτς «έσβησε» το πρώτο με επίθεση, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Μπάση (25-19).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.