Α2 μπάσκετ ανδρών: Εντυπωσιακή εμφάνιση για Μαρούσι, βαριά ήττα για Πανερυθραϊκό στη 2η αγωνιστική του β’ γύρου

Βαριά ήττα για τον Πανερυθραϊκό και άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση για το Μαρούσι ήταν ο απολογισμός της 2ης αγωνιστικής του Β’ γύρου της Α2 μπάσκετ ανδρών για τις εκπροσώπους του Βόρειου Τομέα Αθηνών.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Β’ γύρου

Καρδίτσα – Πανερυθραϊκός 76-58
Μαρούσι – Ελευθερούπολη 95-67
Απόλλωνας Πάτρας – Αμύντας 78-44
Ολυμπιακός – Παγκράτι 90-67

Δεν τα κατάφερε στην Καρδίτσα ο Πανερυθραϊκός, που έχασε από την τοπική ομάδα με σκορ 76-58, με τη δεύτερη περίοδο να αποδεικνύεται «καταστροφική» για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, καθώς δέχθηκε 25 πόντους, βάζοντας μόλις 4! Χαρακτηριστικό της επιθετικής «εμπλοκής» του συγκροτήματος του Δημήτρη Χουχουλή είναι ότι μοναδικός παίκτης που πέτυχε διψήφιο αριθμόι πόντων ήταν ο Φιλιππάκος, με 19.

Σε αντίθετη κατεύθυνση κινήθηκε το Μαρούσι που, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις, επιβλήθηκε της Ελευθερούπολης με σκορ 95-67, με το δεύτερο δεκάλεπτο να είναι «σαρωτικό» υπέρ των Βορείων, που πλέον… βλέπουν τα playoffs.

Τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του συνέχισε το Μαρούσι. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα έκανε ένα σερί 16-0 στη 2η περίοδο και νίκησε εύκολα -για δεύτερη φορά- την Ελευθερούπολη 95-67, βάζοντας πλώρη για τα playoffs. Για άλλη μια φορά, έδειξαν την κλάση τους Γκαγκαλούδης, με 32 πόντους και Στασινός, με 24 πόντους.

8. Παγκράτι 8-7 (1187-1157) 23

• Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
  • Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του Β’ γύρου (9/6)